Strona głównaZ życia diecezji Zakończyła się tegoroczna edycja Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich

Biskup pobłogosławił 26 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., 21 lektorów, 26 animatorów katechezy parafialnej oraz 13 członków parafialnych zespołów synodalnych.

Podejmującym nowe zadania, bp Edward Dajczak powiedział podczas Mszy św. wieńczącej tegoroczną edycję studium: - Jeśli potraktujecie posługę rzeczywiście jak posługę, a nie awans, będzie ona dla was ogromną szansą. Jest to bowiem moment, w którym w waszym sercu otwarcie na Boga jest zdecydowanie większe. Jezus prowadzi was w sam środek życia Bożego.

Biskup podkreślił, że podjęcie zadań wynikających z posług nie jest jednak wyłącznie sprawą osobistą. Hierarcha zwrócił w ten sposób uwagę na rolę świeckich w Kościele.

- Świat w naszej diecezji jest w ogromnym procencie neopogański. Ludzie przyjmują nawet sakramenty i mówią: "Jestem katolikiem", ale w ich życiu często nie ma Jezusa. W tej nowej sytuacji ważną rolę odgrywają świeccy, którzy mają misję dotarcia tam, gdzie nie może tego uczynić duchowny - powiedział biskup, zwracając uwagę, że większe zaangażowanie się świeckich jest tym pilniejsze w obliczu zmniejszającej się liczby powołań kapłańskich.

Hierarcha przypomniał też, że ewangelizacja, do której wezwani są podejmujący posługi, nie polega jedynie na wiernym wykonywaniu zadań z nich wynikających: - Potrzeba, aby Ewangelia była dla wszystkich czytelna w całym waszym życiu, w sposobie wartościowania, odnoszenia się do ludzi. Dzisiaj bardzo ważne są cechy ludzkie takie jak: umiejętność nawiązywania kontaktu, prowadzenia dialogu, dobroć.

Więcej w relacji "Gościa Niedzielnego" TUTAJ