Strona głównaZ życia diecezji Zmarł ks. prał. Romuald Kunicki

Zmarł ks. prał. Romuald Kunicki

Emerytowany proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu zmarł 3 kwietnia w szpitalu w Wałczu.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prałata dra Romualda Kunickiego odbędą się w parafii p.w. św. Mikołaja w Wałczu i będą miały następujący porządek:

Czwartek 6 kwietnia
Godz. 19.00 – Msza św. dla Księży z dekanatu i tych, którzy nie będą mogli brać udziału w pogrzebie dnia następnego. Po Mszy św. modlitwa różańcowa za Zmarłego Kapłana i czuwanie modlitewne do godz. 21.00.

Piątek 7 kwietnia
Godz. 10.00 – modlitwa różańcowa.
Godz. 11.00 – Msza święta żałobna pod przewodnictwem Ks. Biskupa Edwarda Dajczaka. Po zakończeniu Mszy św. nastąpi przejazd na Cmentarz Komunalny na Dolnym Mieście w Wałczu i złożenie ciała do grobu.

Pamiętajmy o śp. księdzu prałacie Romualdzie Kunickim w naszych modlitwach.

Ks. prałat dr Romuald Kunicki, syn Franciszka i Bronisławy zd. Mizerów urodził 21 czerwca 1934 w Suwałkach w parafii pw. św. Aleksandra. W latach 1954-1959 studiował w Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1959 roku.

Po przyjęciu święceń prezbiteratu pełnił posługę duszpasterską jako wikariusz w następujących parafiach:

w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu (1959-1961);
w parafii pw. Świętego Krzyża w Myśliborzu (1961-1962);
w parafii pw. Świętego Krzyż w Szczecinie – Pogodno (1962-1964);
w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie (1964-1968);
w parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu (1972-1976).

W roku 1976 został mianowany proboszczem parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu, której proboszczem był przez 33 lata aż do przejścia na emeryturę 31 lipca 2009 r.

W roku 1968 podjął studia specjalistyczne z teologii pastoralnej, z zakresu katechetyczno-pedagogicznego, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie, które zwieńczył w roku 1976 pracą doktorską „Ocena własnych rodziców przez młodzież a jej postawa religijna. Studium pastoralno-psychologiczne”.

Przez 18 lat był wykładowca pedagogiki i katechetyki w Gorzowskim Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu a następnie wykładowcą pedagogiki i teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.

Pełnił funkcję wicedziekana, wieloletnie dziekana dekanatu Wałcz, dziekana rejonu szczecineckiego, pilskiego, dziekanem dziekanów w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Był członkiem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej, kanonikiem gremialnym (sekretarzem i teologiem) Koszalińskiej Kapituły Katedralnej, kapelanem honorowym Jego Świątobliwości (prałatem).