Strona głównaZ życia diecezji Znany jest już termin pogrzebu śp. ks. Wojciecha Wójtowicza, rektora koszalińskiego seminarium

Uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego rektora odbędą się 16 i 17 stycznia.

W czwartek 16 stycznia o godz. 19 zostanie odprawiona Msza św. z ciałem zmarłego w koszalińskiej katedrze.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele Mariackim w Miastku w piątek 17 stycznia o godz. 11. Po Eucharystii dalsza część pogrzebu na cmentarzu komunalnym w Miastku.

Bp Edward Dajczak o śp. ks. Wojciechu Wójtowiczu: materiał audio

Ks. Wojciech Wójtowicz urodził się 3 grudnia 1976 roku w Miastku, jako trzeci i ostatni syn Marii (zd. Bożyk) i Bogusława Wójtowiczów. 6 stycznia 1977 roku w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku przyjął sakramentu chrztu św.

W 1979 roku w wypadku na miejscu pracy zginął jego ojciec. W parafii był przez wiele lat ministrantem oraz prezesem Służby Liturgicznej Ołtarza. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w miasteckim Zespole Szkół Ogólnokształcących w roku 1995 został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

20 maja 2000 roku z rąk bp. Tadeusza Werno otrzymał w koszalińskiej katedrze święcenia diakonatu. Święcenia prezbiteratu otrzymał 2 czerwca 2001 roku w bazylice kołobrzeskiej z rąk bp. Mariana Gołębiewskiego.

Po święceniach w ramach pomocy duszpasterskiej pełnił posługę w parafii św. Jadwigi Królowej w Złocieńcu oraz w rodzinnej parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku. Z dniem 29 sierpnia 2001 roku został mianowany wikariuszem w parafii pw. św. Kazimierza w Koszalinie.

W roku akademickim 2004/2005 rozpoczął studia specjalistyczne z teologii pastoralnej w Instytucie Pastoralnym „Redemptor Hominis” przy Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W roku 2006 kontynuował studia specjalistyczne z teologii fundamentalnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Po zwieńczeniu studiów doktoratem z teologii ks. dr Wojciech Wójtowicz został mianowany w styczniu 2010 roku diecezjalnym duszpasterzem akademickim oraz diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli rezydując w parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie.

W roku 2011 rozpoczął wykłady z teologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie i Instytucie Teologicznym w Koszalinie. Z dniem 1 lipca 2013 roku został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

Zmarł tragicznie w wypadku samochodowym 13 stycznia 2020 roku.

Był członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów. W strukturach II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej był członkiem Komisji głównej i sekretarzem Komisji ds. duchowieństwa. We wrześniu 2017 roku ks. dr Wojciech Wójtowicz został wybrany na przewodniczącego Konferencji Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Znany był również jako ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.