Strona głównaZ życia diecezji 37. Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

37. Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

Maturzystom z naszej diecezji towarzyszyli: bp Krzysztof Zadarko oraz Dobromir „Mak” Makowski - raper, który na podstawie własnych przykrych przeżyć postanowił pomagać innym.

Bp Krzysztof Zadarko w rozmowie z Radiem Jasna Góra podkreślił, że jako chrześcijanie, musimy towarzyszyć młodym modlitwą zarówno w trudnych chwilach, ale i przez cały czas.

– Do wydarzenia tak ważnego jak matura nie możemy podchodzić tylko i wyłącznie jako do przeżycia intelektualnego. Musimy otoczyć ich modlitwą. Być z nimi w tej modlitwie – podkreślił biskup. Zauważył także, że obecność młodych na pielgrzymce świadczy o tym, że dbają nie tylko o powodzenie egzaminu dojrzałości, ale także o wybór swojej przyszłości. Jednocześnie kapłan podkreślił stanowczo, że modlitwa nie zastąpi nauki. Bp Krzysztof Zadarko przypomniał także, że choć w dzisiejszym świecie dużo rzeczy szybko się zmienia, wybór Pana Boga, jako swojej drogi życiowej musi pozostać na zawsze.

Uczniom klas maturalnych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przyświecało hasło: „Czas decyzji”. Dla młodych ta pielgrzymka była prawdziwym czasem decyzji na dwa sposoby; jeśli nie zdążyli jeszcze wybrać swojej drogi życiowej, przyjechali, by prosić Maryję o wstawiennictwo w wyborze kierunku studiów. Z drugiej jednak strony, obecność na pielgrzymce i otwarte uczestnictwo w Kościele, również wiązało się z ich świadomą decyzją.

Pierwszym punktem pielgrzymki było spotkanie z Dobromirem „Makiem” Makowskim - raperem, który na podstawie własnych przykrych przeżyć postanowił pomagać innym. Relację z wydarzenia przygotował Gość Niedzielny.

Jak przyznała Ala, uczennica jednej z młodszych klas II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Słupsku, idąc do szkoły średniej, była pełna obaw, również o to, jak przyjmą ją rówieśnicy, ponieważ jest osobą wierzącą, a wielu młodych ludzi odchodzi od wiary. – W moje klasie poznałam osoby wierzące – przyznała dziewczyna. Zapytana, czy był to dla niej egzamin z wiary; czy w chwili przepełnionej realnym lękiem, nie ugnie się, zdecydowanie zaprzeczyła. – Zawsze jest z nami Bóg, a my jesteśmy razem z nim – podkreśliła nastolatka.

Ksawier Kaczyński, posługuje w diakoni muzycznej „Tyle Dobrego” diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ufa Matce Bożej. Chłopak przybył dzisiaj z pielgrzymką, by prosić Maryję o wsparcie w wyborze drogi życiowej. – Wierzę, że dostanę pomoc „z góry” i albo Matka, albo Ojciec powie mi „słuchaj, pójdziesz tu i będziesz tutaj”- przyznał z uśmiechem maturzysta. Dodał także, że pochodzi z rodziny katolickiej. – Mam swoją osobistą wiarę, ale ma tez wielkie wsparcie w rodzicach, którzy są katolikami i chodzą do kościoła – powiedział Ksawier.

Ks. Krzysztof Szumilas, duszpasterz młodzieży diec. koszalińsko-kołobrzeskiej przyznał, że młodzi, którzy przyjeżdżają na pielgrzymkę nie zawsze mają mocne doświadczenie Boga. – Chcemy im pokazać prawdziwy i radosny Kościół. Życie z Bogiem to przepiękna przygoda i bardzo mocne doświadczenie – powiedział kapłan.