Diecezja

Strona głównaDiecezja Biskupi Obecnie Biskup Krzysztof Zadarko

Biskup Krzysztof Zadarko

Mianowany biskupem pomocniczym 16 lutego 2009 roku przez papieża Benedykta XVI ze stolicą tytularną Cavaillon. Święcenia biskupie przyjął 25 kwietnia 2009 roku w katedrze koszalińskiej.

Zawołanie biskupie: "Amen Bogu na chwałę".

Urodził się 2 września 1960 roku w Słupsku. Maturę zdał w 1980 roku w Technikum Elektrycznym w Słupsku. Następnie rozpoczął studia filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. W latach 1982-1986 studiował teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1986 roku w Słupsku. W latach 1986-1987 i 1990-1991 był wikariuszem w parafii katedralnej w Koszalinie i katechetą w Liceum Plastycznym. W latach 1987-1990 odbywał studia z homiletyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

W latach 1990-2007 był wykładowcą homiletyki i zastosowania mass mediów w duszpasterstwie w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Pełnił tam również funkcję prefekta (1991-1994). Był dyrektorem koszalińskiej diecezjalnej rozgłośni radiowej (1992-1994), dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego (1995-2007) i rzecznikiem prasowtm Kurii Biskupiej (2005-2007). Został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości.

W 2008 roku ks. Zadarko obronił doktorat z homiletyki na UKSW w Warszawie. Jego tematem były przypowieści w kaznodziejstwie. W latach 2007-2009 pracował w Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii. Od 2009 roku ponownie wykłada homiletykę w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Jest kanonikiem Kapituły Kolegiackiej Pilskiej oraz członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej.

16 lutego 2009 roku papież Benedykt XVI mianował ks. Krzysztofa Zadarkę biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cavaillon (obecnie na terenie Francji). 25 kwietnia 2009 roku przyjął święcenia biskupie w katedrze koszalińskiej.

Kontakt:

tel. 94 343 87 12
e-mail: zadarko@episkopat.pl

Opis herbu biskupa Krzysztofa Zadarki:

W centrum tarczy herbowej znajduje się chrystogram, utworzony przez dwie greckie litery X (chi) i P (rho) nawiązujące do mesjańskiego tytułu Jezusa z Nazaretu (Christos). Arcykapłańska barwa tego znaku (purpura) wskazuje na ofiarę zbawczą Chrystusa, pieczętującą Nowe Przymierze. Złoty nimb, podobny do tarczy słonecznej, wskazuje na Chrystusa: "światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Izraela" (por. Łk 2, 29-32). Koło symbolizuje bóstwo Chrystusa. Trzy fale mówią o trynitarnej formule chrzcielnej, która rozpoczyna w człowieku nowe życie dziecka Bożego. Błękit nieba i fal mogą przywoływać maryjne środowisko objawienia Syna Bożego.

Złoty krzyż jest pastorałem biskupim i jednocześnie najważniejszym drogowskazem w jego misji wobec Kościoła i świata. Kapelusz pielgrzymi przypomina wezwanie do drogi: "Idźcie i nauczajcie" (por. Mt 28, 20). Jego zielona barwa, znak wielkanocnej nadziei, jest echem działania Ducha Świętego "odnawiającego oblicze ziemi" (por. Ps 104, 30) oraz przypomina o nieskażonej nauce Dobrego Pasterza wiodącego owce na zielone pastwiska. Dwa zielone sznury i trzy rzędy chwostów po obu stronach tarczy mówią o opiece Bożej nad pasterzem. Bóg sam jest bowiem "Pasterzem i Stróżem (episkopos) dusz naszych" (por. 1 P 2, 25).

Zawołanie biskupie "Amen Bogu na chwałę", wybrane w Roku św. Pawła i zaczerpnięte z 2 Kor 1, 20, sięga do najpierwotniejszego słowa modlitewnego w chrześcijaństwie, zaczerpniętego z macierzystej mowy Jezusa. Wezwanie to, czytane w kontekście całego listu, mówi o powołaniu apostolskim w Kościele do głoszenia prawdy objawianej słowem i życiem, podejmowanym dla chwały Bożej.