Strona głównaZ życia diecezji Biskupi spotkali się z samorządowcami

Biskupi spotkali się z samorządowcami

Tradycyjne już spotkanie poświąteczne odbyło się 10 stycznia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Spotkanie rozpoczęło się kolędowaniem, które prowadził zespół złożony z uczniów Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie.

Zobacz galerię zdjęć "Gościa Niedzielnego".

Następnie głos zabrał bp Edward Dajczak: - Na tych naszych spotkaniach zawsze szukamy tego, co nas buduje i wspomaga. My jako ludzie potrzebujemy spotkań, relacji. W spotkaniach stajemy się ludźmi pełniej, głębiej, bardziej. W tym miejscu mamy okazję spotkać się w innych okolicznościach niż na co dzień. Tutaj wszystko nabiera innego dystansu. To, że dzisiaj się tu trochę zatrzymamy, Państwo poza urzędem, a ja poza kurią, jest nam ogromnie potrzebne.

Również samorządowcy przyznają, że koszalińskie spotkania z biskupami są im potrzebne i czekali na ich wznowienie po pandemicznej przerwie.

- Dla mnie osobiście przyjazd tutaj jest zawsze duchowym wzmocnieniem. Mamy też za co dziękować, ponieważ w ostatnim trudnym czasie mogliśmy liczyć na pomoc proboszczów z naszego terenu - przyznaje Barbara Dykier, wójt Gminy Słupsk.

Jak przyznaje słupska polityk, coroczne kolędowanie w Koszalinie staje się też okazją do spotkania innych przedstawicieli lokalnych władz z regionu. - Można pisać, można telefonować, jednak spotkanie na żywo ma inny wymiar. Możemy podzielić się między sobą dobrymi doświadczeniami - dodaje Barbara Dykier.

Nie pierwszy raz w tym wydarzeniu bierze udział także burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski. - To jest bardzo sympatyczny moment spotkania się z samorządowcami w trochę innej atmosferze. Rozmowa z biskupem, kolędowanie, to wszystko jest dla mnie wzmocnieniem. Uwielbiam śpiewać kolędy. Zawsze robimy to razem z rodziną więc i tutaj na to czekam - przyznaje samorządowiec.

W tym roku konferencję do uczestników spotkania wygłosił bp Zbigniew Zieliński

- Przeżywamy spotkanie poświąteczne, które wiąże się z przywołaniem Bożego Narodzenia i tradycji, która wokół tego wydarzenia narosła poprzez obchody w Kościele, ale także i w świecie. Dlatego zaproponowałem konferencję poświęconą pojęciu i zjawisku tożsamości. Dzisiaj mówi się zarówno o tym, że tożsamość jest raczej czymś przestarzałym, a z drugiej strony o kryzysie tożsamości, który ujawnił się zwłaszcza w czasie pandemii. Myślę, że pełniąc funkcje społeczne warto uświadomić sobie, czym to pojęcie jest i w jaki sposób można pomóc w odnajdywaniu i kształtowaniu tożsamości - mówi biskup koadiutor.

- Rola samorządowców jest tutaj ogromna, ponieważ tożsamość oprócz wymiaru indywidualnego ma też wymiar społeczny. Samorządowcy pełnią przecież swoją posługę w odniesieniu do ludzi, a nie do chodników, czy rurociągów, a budowanie relacji międzyludzkich opiera się m.in. na odkrywaniu tożsamości - mówi bp Zieliński.

Po konferencji uczestnicy spotkania składali sobie życzenia i łamali się opłatkiem. Spotkanie zakończyło się obiadem.