Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Dajczak: wołajmy Veni Sancte Spiritus!

Bp Dajczak: wołajmy Veni Sancte Spiritus!

- Ci, którzy należą do Bożego królestwa, muszą mieć odwagę. Wołajmy: "Veni Sancte Spiritus!". Przyjdź Duchu Święty i odmień nasze serca. Daj nam życie, Twoje życie - mówił bp Edward Dajczak podczas jubileuszowej Eucharystii w koszalińskim amfiteatrze.

Homilię wygłosił pasterz diecezji bp Edward Dajczak. Przypominając skomplikowaną, sięgającą 1000 roku historię biskupstwa, związanych z nią świętych oraz kontekst historyczny ustanowienia w 1972 r. diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zachęcał do odważnego patrzenia w przyszłość.

- Ewangelia nie rozumie własnego siania jako czegoś, co było, co miało źródło w przeszłości i się skończyło. Ewangelia to obecność Chrystusa dzisiaj. To na tym polega cała wiara. Nowe szlaki, inne słowa, nowe melodie. Kościół nie może tylko wspominać - mówił biskup, dziękując zarazem wszystkim, którzy w pielgrzymce wiary poprzedzali dzisiejszych diecezjan.

- Kościół musi mieć korzenie, więc wspominaliśmy i wielkie dzieła Boga, i naszą historię, i początki, i całą historię ludzi: kapłanów i świeckich, którzy pracowali w parafiach rozmiarów połowy powiatu, docierali tam na zdezelowanych motorach, okładając się gazetami, na rowerach, sańmi i czym się dało. Nie można o nich nie pamiętać, bo może bez nich nas by tu nie było, ale nie da się tym żyć - podkreślał hierarcha.

Posłuchaj całości homilii w nagraniu Dobrych Mediów: