Słowo biskupa

Strona głównaSłowo biskupa Bp Zieliński podczas ingresu: staję przed Wami bez zuchwałości, ale i bez lęku

Bp Zieliński podczas ingresu: staję przed Wami bez zuchwałości, ale i bez lęku

W pierwszych słowach homilii wygłoszonej 4 marca w koszalińskiej katedrze bp Zbigniew Zieliński nawiązał do polecenia Chrystusa zawartego w jego biskupim zawołaniu „Ut unum sint” – to znaczy „aby byli jedno”.

Posłuchaj całości homilii bp. Zbigniewa Zielińskiego /files/media/pliki/homilia ZZ ingres 92.mp3

- Pragnę wyruszyć na kolejny etap wyznaczonej mi drogi jeszcze pełniej służąc Bogu i Kościołowi. Przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości, dialektyka daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych przejawów agresji, toczy się też i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła: pluralizmu, autonomii, postępu, a w rzeczywistości w wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami, aniżeli ich eliminowanie – zauważył hierarcha.

Biskup podkreślił, że konsekwencje pandemii i wojny za wschodnią granicą eskalują nie tylko problemy medyczne czy ekonomiczne, ale przede wszystkim ukazują rozpad środowiska rodzinnego.

- Odwołując się do tego wskazania Chrystusa „aby byli jedno” rozwiniętego przez św. Jana Pawła II na Gdańskiej Zaspie w słowach „jedni drugich brzemiona noście, nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi” chciałbym na tym kolejnym etapie mojej posługi, wyrazić pragnienie włączenia się w budowanie takiego oblicza tej koszalińsko-kołobrzeskiej ziemi – mówił.

Wskazując na fragment odczytanej Ewangelii według św. Mateusza zawierający opis rozesłania uczniów, biskup wskazał, że jest to klucz do zrozumienia całej misji Kościoła.

- Zmartwychwstały Chrystus otrzymał od swego Ojca pełnię władzy, mocą której posyła apostołów do świata, aby złączyć ze sobą wszystkie narody. Nakreślił im uniwersalistyczną perspektywę ich misji: mają przekroczyć granice Izraela, aby wszystkim ludom i kulturom zanieść światło Ewangelii. W ich działalności istotne są dwa zasadnicze akty: chrzest i nauczanie. Człowiek staje się uczniem Jezusa przez chrzest, ale pozostaje nim, gdy zachowuje Jego nauczanie, czyli żyje zgodnie z przyjętą wiarą.

Kreśląc historyczny rys diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, akcentując jej bogactwo – ludzi, miejsc, dzieł ewangelizacji, katechizacji i miłosierdzia bp Zieliński podziękował bp. Dajczakowi za możliwość harmonijnego wchodzenia w jej historię i rzeczywistość.

- Księże Biskupie Edwardzie, tak jak przed niespełna rokiem razem z biskupem Krzysztofem, biskupem Pawłem i już nieżyjącym biskupem Tadeuszem przyjąłeś mnie w tej diecezji otwartymi ramionami i uczyłeś mnie tej diecezji, tak teraz wdzięcznym sercem zwracam się do Ciebie z prośbą o dalszą pomoc i staję przy Tobie, by Cię na tym etapie życia wspierać – tak jak nauczono mnie tego w moim rodzinnym wielopokoleniowym domu – mówił bp Zieliński.

Następnie zwracając się do wszystkich wiernych wskazał, że, to Kościół wszędzie ma taką samą misję. Powtarzając za św. Pawłem bp Zieliński przypomniał, że chociaż ludzie i okoliczności różnią się to program Kościoła jest zawsze ten sam – Jezus Chrystus, który jest „drogą, prawdą i życiem”.

- Staję przed wami pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań. Staję przed wami świadom swoich braków i ograniczeń, ale też i pełen wiary wołając: „Panie nie zważaj na nasze grzechy lecz na wiarę całego Kościoła” – mówił biskup.

- Ukształtowała mnie gdańska tradycja, z której jestem dumny, ale traktuję ją jako dziedzictwo otrzymane do zagospodarowania. To doświadczenie wnoszę i jak prosił Papież Franciszek chcę się nim dzielić będąc otwartym na bogactwo tego Kościoła, który zdążyłem poznać, i którego też chcę się ciągle uczyć. Pozostaję do Waszej dyspozycji - jak mówi się w moim rodzinnym Mieście: Nec temere nec timide - bez zuchwałości, ale i bez lęku – zakończył bp Zieliński.