Strona głównaZ życia diecezji Diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej

Diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej

Rywalizacja młodych teologów odbyła się 12 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.

Do rywalizacji stanęło 30 uczniów wyłonionych w etapie szkolnym.

Przez 45 minut zmagali się oni z testem zawierającym 36 pytań, które dotyczyły tegorocznego tematu: "Bóg jest miłością objawioną w Słowie".

W ramach przygotowania młodzi ludzie musieli sięgnąć nie tylko do Pisma Świętego, ale także do różnych dokumentów Kościoła, w tym także do tekstów zmarłego niedawno Benedykta XVI, takich encyklika "Deus caritas est" oraz adhortacja "Verbum Domini".

Najlepsza z uczestników okazała się Joanna Banasińska z pilskiej Nafty. Kolejno drugie i trzecie miejsce zajęli: Filip Mąka z I LO w Koszalinie oraz Zofia Gruda z V LO w Koszalinie.

Nagrodzone, choć niepremiowane awansem do finału ogólnopolskiego, zostało także miejsce czwarte, które zajęła Natasza Jankowska z I LO w Koszalinie.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz pieniężne. Za pierwsze miejsce - 400 złotych, za drugie - 300 złotych, za trzecie - 200 złotych i za czwarte - 100 złotych.

Pamiątki otrzymali także opiekunowie oraz wszyscy uczestnicy etapu diecezjalnego.

Nagrody wręczali laureatom ks. Dariusz Wypych - dyrektor Wydziału Katechetycznego koszalińskiej kurii, Renata Zmysłowska z Wydziału Edukacji w koszalińskim ratuszu, Bogusław Ogorzałek - wicekurator zachodniopomorski oraz bp Zbigniew Zieliński.

Zwracając się na koniec do uczestników, biskup powiedział: - Szukanie zrozumienia dla swojej wiary jest dla człowieka wierzącego przywilejem i powinnością. Życzę wam, aby te dzisiaj zdobyte trofea były dla was źródłem osobistej satysfakcji oraz potwierdzeniem tego, jak bardzo cenne i wspaniałe jest poszerzanie swojej wiary o wiedzę.

Ogólnopolski finał w Pelplinie odbędzie się w kwietniu.