Strona głównaZ życia diecezji Dzień formacyjny dla Parafialnych Rad Duszpasterskich

Dzień formacyjny dla Parafialnych Rad Duszpasterskich

Około 240 przedstawicieli Parafialnych Rad Duszpasterskich z północy diecezji wzięło udział w dniu formacyjnym w Koszalinie. Wydarzenie ze względu na ogromne zainteresowanie i frekwencję zostało z CEF-u przeniesione do WSD.

- To armia ludzi Boga, którzy chcą coś robić w Kościele - cieszy się ks. Łukasz Gąsiorowski, patrząc na przedstawicieli wspólnot parafialnych. - Członkowie rady są przedłużeniem pasterskiej misji proboszcza. To niezwykle istotne: każdy z nich jest posłany, najpierw do swojej rodziny, do swojego najbliższego środowiska, wspólnoty parafialnej, ale również do tego, żeby widzieć także tych, którzy potrzebują wsparcia, bo cierpią z powodu jakiegoś deficytu czy wykluczenia. Do tego prowadzi nas każda Msza św. - zauważa.

Przed poddawaniem się niewesołym konstatacjom dotyczącym rozmaitych kryzysów przestrzegał też towarzyszący przez cały dzień Radom Duszpasterskim bp Zbigniew Zieliński.

- Z dużej parafii, w której jest 10-20 tysięcy wiernych, zawsze się coś wykrzesze. Tymczasem parafie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej są nieduże, rozproszone, a tak wiele się w nich dzieje! Wydaje nam się, że zaangażowanych jest kilka, czy kilkanaście osób, ale porównując procentowo, będziemy zaskoczeni. Okaże się, że proporcjonalnie w takiej dużej parafii powinno być przynajmniej 300 ministrantów, a na spotkania rady parafialnej trzeba by wynajmować specjalną salę - mówił pasterz diecezji, przywołując doświadczenia z wizytacji, podczas których spotykał bardzo zaangażowanych wiernych.

- Niech to będzie dla nas okazja do okrywania wiary pełnej, nie deficytowej, ale bogatej w nadzieję, pozwalającą nam inaczej spoglądać w przyszłość – mówił bp Zbigniew Zieliński do zgromadzonych w auli WSD.

Parafialne rady duszpasterskie, działające obok parafialnych rad ekonomicznych, to jeden z owoców, jakie przyniósł synod diecezji. W jednych parafiach już działają, w innych się dopiero rozkręcają. Podczas kilku godzin spędzonych w Koszalinie, ich członkowie szukali odpowiedzi na pytanie, jak nie być bezradnym w radzie parafialnej.

Podobne spotkanie odbyło się dwa tygodnie temu w Skrzatuszu. Wzięło w nim udział około stu przedstawicieli parafialnych rad duszpasterskich.

Relacja Gościa Niedzielnego TUTAJ i TUTAJ, fotogaleria TUTAJ