Jakie są priorytety duszpasterskie na rok 2024/2025? Jakie nastroje panują wśród katechetów świeckich po zmianach dotyczących lekcji religii wprowadzonych przez ministerstwo?
Konferencje rejonowe dla duchowieństwa i katechetów świeckich odbyły się 28 sierpnia w Skrzatuszu i 29 sierpnia w Koszalinie.
Spotkanie dla księży zawsze rozpoczyna się modlitwą przed Najświętszym Sakramentem, podczas której duszpasterze polecają Panu Bogu swoje wspólnoty i zadania, które pełnią. Następnie mianowani w bieżącym roku proboszczowie składają przewidzianą prawem przysięgę wierności Panu Bogu i Kościołowi.
Konferencja rejonowa jest też okazją, aby księża złożyli ofiary pieniężne na rzecz zgromadzeń kontemplacyjnych, które działają w diecezji, a więc karmelitanek bosych w Bornem Sulinowie oraz klarysek od wieczystej adoracji w Słupsku.
Podczas tegorocznych spotkań (dla duchownych i świeckich) zaproszonym gościem był prof. Mariusz Jędrzejko z Akademii Piotrkowskiej, pedagog, terapeuta uzależnień oraz cyberzaburzeń, logoterapeuta, mediator rodzinny, twórca i dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej, jednej z największych polskich platform profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień, przewodniczący Rady Programowej Fundacji "Bonum Humanum", kierownik Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Dorosłych z Uzależnieniami i Zaburzeniami w Józefowie.
Mówił o m.in. o cyberzagrożeniach. - Trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego człowiek, mając tyle możliwości, czyni sam sobie tak wiele zła. Dlaczego np. przy okazji I Komunii św. nie zafundujemy dziecku wycieczki do Lourdes albo do Rzymu, tylko kupujemy mu najlepszego smartfona, podczas gdy jego mózg gotowy jest na takie urządzenie dopiero w wieku 12 lat? Dlaczego dajemy dziecku pełny dostęp do świata, kiedy ono tego świata nie jest w stanie zrozumieć, tzn. przemyśleć tego wszystkiego, co do niego dochodzi i podjąć odpowiednich decyzji? - pytał profesor. - Trzeba wiedzieć, co w technologiach cyfrowych jest potencjałem, który nas rozwija, a co stanowi - tutaj nie żartuję - śmiertelne niebezpieczeństwo. Mówię o psychice, moralności, a nawet zdrowiu fizycznym - podkreślał z naciskiem gość konferencji rejonowej.
Więcej w materiale "Gościa Niedzielnego" TUTAJ
W czasie spotkań katechetów nie dało się uniknąć tematów związanych ze zmianami w nauczaniu lekcji religii, jakie wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Na pewno musimy zachować zimną krew. Są osoby, które walczą o miejsce katechezy w szkole. Natomiast klimat, w jakim przystępujemy do pracy naznaczony jest wątpliwościami i niepewnością, które jednak, co chcę mocno podkreślić, nie przygaszają ufności – mówi ks. dr Dariusz Wypych, dyrektor Wydziału Katechetycznego koszalińskiej kurii.
Więcej w materiale "Gościa Niedzielnego" TUTAJ