Strona głównaZ życia diecezji Orszaki Trzech Króli w miastach diecezji

Orszaki Trzech Króli w miastach diecezji

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami miejscowości w całej diecezji. Śnieg nie przestraszył koszalinian, którzy w koronach, z kolędą na ustach i w towarzystwie zwierząt wędrowali, by złożyć pokłon Nowonarodzonemu Królowi.

Koszalińskie obchody uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczęły się w katedrze Mszą św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. Obecny był także bp senior Paweł Cieślik i kapłani z koszalińskich parafii. W homilii bp Dajczak mówił o długiej tradycji wędrowania ku Bogu.

Przeczytaj też, co bp Zbigniew Zieliński powiedział przed orszakiem w Słupsku

– Bóg wypowiedział słowo do mędrców przez znak, który sięgnął głębi ich serca. I to ich wyrwało z codzienności, rytmu ich normalnego życia, wyostrzyło ich zmysły. To był początek wielkiej pielgrzymki ludów pogańskich – mówił biskup. – Bóg poszerza horyzont. Objawienie zawsze tak się dokonuje – czasem przez jednego człowieka.

Pasterz diecezji pytał też: – W którym miejscu jesteśmy, każda i każdy z nas, my, ludzie Bożego słowa, ludzie wszczepieni w Chrystusa przez chrzest? Pytanie zaś podsumował stwierdzeniem, że tę tajemnicę odkrywa się przez Ducha Świętego.

Biskup Dajczak nawiązał także do formy Orszaku Trzech Króli, która od lat jest obecna na ulicach Polski.

– Odkryliśmy przez jakiś znak, że to jest potrzebne. Potrzebne jest nam, byśmy przeszli radośnie razem. Potrzebne jest ludziom, którzy utracili drogę, by spojrzeli przez okno i zobaczyli, że coś dzieje się w kościele, że ludzie wyszli na ulice, mówiąc, że są szczęśliwi i radośni, bo Pan jest z nimi – mówił hierarcha, dodając za papieżem Franciszkiem, że każdy z ochrzczonych jest misjonarzem. Stąd ważne, by słowo Boże dotarło do ich serc, po to by ostatecznie przyjąć Jezusowe zaproszenie do karmienia się Jego eucharystycznym Ciałem i Krwią i do przyjęcia daru Jego miłości, przekraczającej nawet najbliższą ludzką relację.

Po Eucharystii Orszak Trzech Króli wyruszył z katedry do kościoła św. Wojciecha. Królów i spory orszak wiernych, którym towarzyszyły żywe zwierzęta ze stajenki – owce i kozy, powiodła gwiazda betlejemska, zgodnie z zawołaniem tegorocznych orszaków "Niechaj prowadzi nas gwiazda!".

ORSZAK TRZECH KRÓLI W KOŁOBRZEGU - RELACJA GOŚCIA NIEDZIELNEGO

ORSZAK TRZECH KRÓLI W WAŁCZU - RELACJA GOŚCIA NIEDZIELNEGO