Strona głównaZ życia diecezji Podsumowanie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji

Podsumowanie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji

Ostatnie spotkanie w ramach tygodnia ekumenicznego odbyło się 25 stycznia w cerkwi greckokatolickiej w Koszalinie. W modlitwie uczestniczył bp Zbigniew Zieliński.

W swoim słowie do zgromadzonych w cerkwi bp Zbigniew Zieliński nawiązał do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: "Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości" (Iz 1, 17).

- Nie można czynić dobra, nie hołdując sprawiedliwości i nie można być złym, szukając sprawiedliwości, starając się o nią. To, co dzieje się za wschodnią granicą jako żywo ilustruje takie zestawienie myśli. Wojny i podziały nie biorą się bowiem z ludzkich cnót, tylko z ludzkich grzechów i zaniedbań - powiedział biskup, nawiązując do licznych i okrutnych niesprawiedliwości pojawiających się w ramach działań wojennych.

Mówiąc o konieczności szukania jedności, także w ramach różnych chrześcijańskich wyznań, biskup wskazał na jedną z przeszkód w tych działaniach. - Dzisiaj raczej jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy różnorodni, bogaci tym, w czym się różnimy, aniżeli piękni tym, co nas łączy. Dużo chętniej we współczesnej narracji akcentuje się dzisiaj to, co rożni, aniżeli to, co może ludzi przybliżać - mówił biskup.

Biskup podziękował też organizatorom tygodnia modlitw oraz gospodarzom świątyń, w których odbywały się poszczególne spotkania.

Więcej o koszalińskim spotkaniu, które odbyło się 25 stycznia w materiale "Gościa Niedzielnego". oraz Radia Plus Koszalin

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczął się 18 stycznia Mszą św. w kościele pw. św. Mikołaja w Wałczu. Przewodniczył jej bp Zbigniew Zieliński.

- Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to nie tylko czas wołania w intencji jedności, ale również okazja do uczynienia rachunku sumienia z tego, co jedności służy i co się jej sprzeciwia - zaznaczył hierarcha.

- Stajemy, żeby odkrywać wartość jedności i możliwość budowania jej przez każdego z nas. Zdajemy sobie sprawę z podziałów i nie tyle chcemy wylewać łzy nad podziałami, ile podjąć szczerą refleksję i modlitwę oraz wyrazić skruchę z powodu tego, co może przyczyniać się do międzyludzkich podziałów także na płaszczyźnie wiary - podkreślał.

Więcej o wałeckim spotkaniu w materiale "Gościa Niedzielnego".

Jednym z przystanków tegorocznego wołania o jedność chrześcijan była też koszalińska cerkiew prawosławna. Nabożeństwo odbyło się tam 21 stycznia. Uczestniczył w nim bp Krzysztof Zadarko, który w swoim słowie nawiązał do hasła tygodnia modlitw: "Czyńcie dobro, szukajcie sprawiedliwości" (Iz 1, 17).

- Hasło przygotowane na ten dzień od 24 lutego ubiegłego roku stało się naszym codziennym udziałem. Wycieraliśmy te łzy dobrocią naszych serc. Dzisiaj jest okazja, żeby po raz kolejny wyrazić słowa wdzięczności wszystkim tym, którzy nie oglądając się na to, jakiego wyznania jest przybywający otwarli swoje domy i serca - mówił bp Zadarko.

Przypomniał, że obok wymiaru duchowego i naukowego ekumenizm ma także wymiar konkretnego działania.

- Trzeba nam dzisiaj odkrywać ekumenizm miłości konkretnej, który - jeśli na drodze spotka podziały uczynione przez politykę, wojnę, czy historię - nie będzie martwy - podkreślał.

Obszerna relacja z wydarzenia w materiale "Gościa Niedzielnego".

22 stycznia na Górze Chełmskiej odbyło się ekumeniczne kolędowanie. W nim także uczestniczył bp Krzysztof Zadarko.

Relacja z wydarzenia wraz z materiałami video w materiale "Gościa Niedzielnego".

Swoje nabożeństwo ekumeniczne mieli także mieszkańcy Piły. Gospodarzami spotkania, które odbyło się 24 stycznia w kościele pw. św. Jana Bosko byli księża salezjanie.

Modlitwie przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. - Mamy tę samą Ewangelię. Te same słowa słyszymy w naszych wspólnotach. Boli fakt, że na wchodzie są bracia chrześcijanie, którzy błogosławią śmierć. Boli również fakt, że bracia na zachodzie pozwolili się przejechać walcowi sekularyzmu i nie szukają już inspiracji w chrześcijaństwie, chociaż są ochrzczeni. To są bolączki, które występują w całym chrześcijaństwie, w naszym Kościele rzymskokatolickim również, dlatego tak bardzo potrzebujemy wspólnej modlitwy. Potrzebujemy też bliskości. Ona jeszcze nie jest zjednoczeniem, ale kolejnym krokiem ku niemu. Kiedy i w jakiej postaci? Prośmy Boga, aby pomógł nam kiedyś znaleźć właściwą odpowiedź. Bądźmy razem w świadectwie ewangelizacji, w czynieniu miłości miłosiernej tak, jak przykazał nam Jezus - mówił biskup.

Więcej w materiale "Gościa Niedzielnego".