Strona głównaZ życia diecezji Ponad 15 lat posługi bp. Edwarda Dajczaka (PODSUMOWANIE)

Ponad 15 lat posługi bp. Edwarda Dajczaka (PODSUMOWANIE)

Przez ponad 15 lat bp Edward Dajczak jako biskup diecezjalny realizując swoją posługę duszpasterską, podejmował decyzje, inspirował, tworzył, wypełniając kolejny etap historii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Co wydarzyło się w tym czasie? Przedstawiamy ogólne podsumowanie najważniejszych wydarzeń i inicjatyw.

Bp Edward Dajczak został mianowany biskupem w Koszalinie przez Benedykta XVI 23 lipca 2007 roku. Kanonicznie objął diecezję 9 lipca. Jego uroczysty ingres do katedry odbył się 11 sierpnia, a dzień później do kołobrzeskiej konkatedry.
Przez lata swojej posługi bp Edward Dajczak wyświęcił dla diecezji 84 prezbiterów, a także 2 biskupów: Krzysztofa Zadarkę (2009) i Krzysztofa Włodarczyka (2016).

W 2012 roku bp Edward Dajczak, jako jeden z pierwszych biskupów w Polsce, zmienił zasady formacji kleryków, wprowadzając tzw. rok propedeutyczny.

W 2010 roku po raz pierwszy w historii diecezji odbyła się konsekracja dziewic, która rozpoczęła istnienie w Kościele Koszalińsko-Kołobrzeskim indywidualnych form życia konsekrowanego.

Tworzenie nowych parafii czy konsekrowanie nowych kościołów nie zdarzało się często, ponieważ proces formowania się diecezji z punktu widzenia administracyjnego i terytorialnego, zakończył się jeszcze przed przyjściem bp. Edwarda Dajczaka. Jednak to ustępujący biskup poświęcił nowy ołtarz w katedrze (2015) oraz w sanktuarium w Skrzatuszu (2017).

W czasie posługi bp. Dajczaka udało się pozyskać środki finansowe na gruntowne remonty kilku ważnych świątyń. Historycznej renowacji w 2018 roku została poddana m.in. koszalińska katedra. Wcześniej, w roku 2012, został w niej umieszczony odnowiony tryptyk z XV-wiecznymi figurami.

Oczkiem w głowie bp. Edwarda Dajczaka był niewątpliwie Skrzatusz. To dzięki jego decyzjom miejsce to odrodziło się materialnie i duchowo. Sanktuaryjny kościół został gruntownie odrestaurowany (2014) i ustanowiony bazyliką mniejszą (2019). Powstał zupełnie nowy dom pielgrzyma, pobłogosławiony w roku 2017. Ma on bogatą ofertę rekolekcyjną, z której korzystają wierni z całej Polski. Również sama łaskami słynąca pieta przeszła renowację (2013) oraz otrzymała nowe korony z okazji jubileuszu 50-lecia diecezji (2022).

Bp Edward Dajczak ustanowił też w Słupsku nowe sanktuarium poświęcone św. Józefowi (2015).

Bp Edward Dajczak kładł szczególny nacisk na duszpasterstwo młodzieży. Wprowadził w diecezji odbywające się cyklicznie Adwentowe i Wielkopostne Czuwania Młodych. Również za jego czasów do niespotykanych wcześniej rozmiarów rozwinęło się wrześniowe Diecezjalne Czuwanie Młodych w Skrzatuszu. Biskup zmienił także formę przygotowania kandydatów do bierzmowania, wydłużając ten proces i wprowadzając formację w małych grupach, które w większości przypadków prowadzone są przez animatorów świeckich.

Przy aprobacie i z błogosławieństwem bp. Dajczaka w Koszalinie w 2012 roku swoją działalność rozpoczął Dom Miłosierdzia Bożego, który swoją szeroką działalnością oferuje różnego rodzaju pomoc ludziom w potrzebie, m.in. bezdomnym i osobom uzależnionym. W tym samym roku pod patronatem bp. Dajczaka powstała pierwsza w Polsce diecezjalna telewizja internetowa "Dobre Media".

W okresie posługi bp. Edwarda Dajczaka powstało Studium Formacyjne dla Świeckich, przygotowujące kandydatów do posług: akolity, nadzwyczajnego szafarza Komunii św., lektora czy animatora katechezy parafialnej. Przez studium przewinęły się setki osób. W 2017 roku zakończył się rozpoczęty z inicjatywy bp. Edwarda Dajczaka gruntowny remont kołobrzeskiego Domu Księży Emerytów.

Ważniejszymi wydarzeniami ogólnodiecezjalnymi o charakterze ewangelizacyjnym w czasie posługi bp. Edwarda Dajczaka były: obchody 40-lecia diecezji (2012), 25-lecia koronacji łaskami słynącej piety skrzatuskiej (2013) oraz jubileuszu 50-lecia diecezji (2022).

Jedną z ważniejszych decyzji bp. Dajczaka było zwołanie II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Odbywał się on w latach 2017-2022. W ramach tej inicjatywy miało miejsce wiele wydarzeń angażujących tysiące wiernych w diecezji.

Jak biskup koszalińsko-kołobrzeski bp Edward Dajczak dwukrotnie (2014, 2021) brał udział w wizytach ”Ad limina apostolorum" u papieża Franciszka.