Strona głównaZ życia diecezji Pracownicy kurii biskupiej wzięli udział w dniu skupienia

Pracownicy kurii biskupiej wzięli udział w dniu skupienia

W ten sposób biskupi, księża, siostry zakonne oraz świeccy pracownicy kurii rozpoczęli Adwent.

Witając uczestników wydarzenia, bp Zbigniew Zieliński przypomniał hasło nowego roku duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Jak zauważył, dzień skupienia jest szansą także i na to, aby doświadczyć tej wspólnoty również wśród tych, z którymi na co dzień się pracuje. Tym bardziej, że – jak w przypadku kurialistów - jest to praca w Kościele i dla Kościoła.

Rolę duchowego przewodnika podczas tych jednodniowych rekolekcji, które odbyły się 4 grudnia w koszalińskim CEF, przyjął ks. Wacław Grądalski, kustosz skrzatuskiego sanktuarium.

W konferencjach skupił się m.in. na aspekcie pracy rozumianej w kluczu służby. Podkreślił, że takie widzenie zadań powierzonych w Kościele, szczególnie w instytucjach zaangażowanych w kreowanie i koordynowanie działalności diecezji, jest niezbędne, aby nie zatracić ich charakteru duszpasterskiego.

Ks. Grądalski mówił także o dobrze rozumianej wolności, która tworzy właściwy klimat życia i relacji w Kościele. W tym kontekście zwrócił uwagę m.in. na konieczność umiejętnego wyważenia między dyscypliną a dobrowolnością, a także na wolność od dóbr materialnych, grzechu i opinii innych.

Uczestnicy dnia skupienia słuchali konferencji, uczestniczyli we Mszy św., adorowali Najświętszy Sakrament, mieli możliwość skorzystania ze spowiedzi. Był także czas na kawę i rozmowę.