Duszpasterstwo Rodzin

Różaniec Rodzin

Jest to inicjatywa, która w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej została zapoczątkowana podczas Pielgrzymki Rodzin 15 sierpnia 2021 roku.

Zobacz wyjaśnienie, na czym polega inicjatywa, które podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin przedstawiła ogólnopolska koordynatorka akcji.

Różaniec Rodzin został ogłoszony podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin. Akcja uzyskała błogosławieństwo bp. Edwarda Dajczaka. Jej koordynacją w diecezji zajmuje się diecezjalne duszpasterstwo rodzin.

Różaniec Rodzin w Polsce miał inaugurację 18 maja 2019 r., w rocznicę urodzin swojego patrona, św. Jana Pawła II. W akcję włączyło się już ponad 500 rodzin.

Różaniec Rodzin jest modlitwą, opartą na schemacie Żywego Różańca. Rodziny podejmują modlitwę w różach różańcowych. Każda róża stanowi grupę 20 rodzin, modlących się wyłącznie w intencji swojej rodziny i rodzin z róży.

Modlimy się za żywych i zmarłych członków tych rodzin oraz za dzieci, których jesteśmy rodzicami chrzestnymi.

W Różańcu Rodzin nie ma wyszczególnionych intencji na każdy miesiąc. Modlimy się w intencji swojej rodziny oraz pozostałych 19-tu rodzin z róży, pozostawiając Matce Bożej pełne prawo do dysponowania wartościami naszych modlitw.

Członkami Róży są całe rodziny, ale mogą być także małżeństwa, osoby samotne lub pojedynczy członkowie rodzin, którzy nie mogą podjąć modlitwy wspólnie ze swoją rodziną.

Wstępując do Różańca Rodzin, poświęcamy rodzinę Niepokalanemu Sercu Maryi.

Różaniec Rodzin nie jest księgą intencji, ale żywą modlitwą jej członków. Sama przynależność do Różańca Rodzin, bez modlitwy, nie daje udziału w łaskach z niej płynących.

Każda rodzina podejmuje codziennie wspólną modlitwę dziesiątką różańca, według wyznaczonej tajemnicy (od pierwszego dnia miesiąca do ostatniego - ta sama tajemnica). W razie przeszkód członkowie rodziny mogą odmówić indywidualnie wyznaczoną tajemnicę. Należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najczęściej rodzina gromadziła się na wspólnej modlitwie.

W przypadku oporu współmałżonka lub dziecka, zachęcamy nie zmuszamy.

Przed odmówieniem swojego dziesiątka różańca, podejmujemy rozważanie danej Tajemnicy.

Rodzina, której w danym miesiącu przypada Tajemnica Zwiastowanie, odmawia na początku: Wierzę w Boga, Ojcze nasz, 3x Zdrowaś, Maryjo i Chwała Ojcu w intencjach Ojca Świętego i Kościoła.

Każda Róża może przyjąć swojego szczególnego patrona.

Duchową opiekę nad Różańcem Rodzin sprawują ojcowie franciszkanie z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie.

Jak dołączyć się do modlitwy w Różańcu Rodzin?

Jeśli 20 członków (rodziny, małżonkowie czy osoby indywidualne) wyraża chęć modlitwy, zelator (osoba, która zakłada różę) przypisuje im poszczególne tajemnice Różańca świętego, na kolejne miesiące w roku. Dobrze jest zgłosić powstanie Róży w swojej parafii księdzu proboszczowi, jeśli większość tych członków należy do jednej parafii.

Zapisy dla chętnych odbywają się również pojedynczo lub grupowo, drogą internetową. Koordynatorzy przypisują poszczególne tajemnice Różańca świętego na kolejne miesiące w roku, przesyłając harmonogram rodzinom
oraz księżom proboszczom.

Zachęcamy do rejestrowania Róż na stronie: www.rozaniecrodzin.pl, aby zostały zapisane w Księdze Różańca Rodzin, która jest złożona u stóp Matki Bożej, w Niepokalanowie.

Zachęcamy, by do Różańca Rodzin zapraszać te rodziny, którym modlitwa jest szczególnie potrzebna oraz tych, którzy pragną, aby ich rodzina była codziennie opleciona całym Różańcem świętym.

Więcej informacji na stronie www.rozaniecrodzin.pl

Ks. Piotr Wieteska, diecezjalny duszpasterz rodzin: - W naszej diecezji opieką nad Różańcem Rodzin, na tym etapie początkowym zajmuję się osobiście. Jestem gotowy przyjechać do parafii i mówić o tej inicjatywie, czy podczas homilii niedzielnych, czy podczas nabożeństw październikowych, zachęcając rodziny do włączenia się w to dzieło.

Kontakt:

tel. 696092955, email: xwieteska@gmail.com