Strona głównaZ życia diecezji Rozpoczęły się festiwale organowe w Koszalinie i w Słupsku

Rozpoczęły się festiwale organowe w Koszalinie i w Słupsku

Na początek słuchacze zapoznali się z muzyką tajwańską i filipińską. Koncerty zrobiły ogromne wrażenie.

41. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku oraz 58. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie ruszyły w pierwszym tygodniu lipca. Wydarzenia prezentują nie tylko muzykę stricte organową.

4 lipca odbył się koncert inauguracyjny w kościele Mariackim w Słupsku, a dzień później w koszalińskiej katedrze.

Na obu wydarzeniach wystąpili artyści z Filipin i z Tajwanu. Utwór „Missa 2000” filipińskiego kompozytora Ryana Cayabyaba z towarzyszeniem orkiestr (słupskiej i koszalińskiej) wykonał chór Philippine Vocal Ensamble z Manili. Wcześniej za organami zasiadła tajwańska artystka Yu-Hsiao-Yi.

Na piątkowym koncercie w koszalińskiej katedrze obecny był bp Zbigniew Zieliński. Witając gości, powiedział: - Mam nadzieję, że festiwal będzie atrakcją dla przybywających nad polskie morze turystów oraz dla tutejszych mieszkańców. To zależy nie tylko od doskonałego wykonania repertuaru przez artystów, ale także od odbioru koncertów. Dlatego zarówno wykonawcom jak i słuchaczom życzę wspaniałego czasu, bogatego w dobre i trwałe przeżycia.

Zdjęcia: ks. Wojciech Parfianowicz