Strona głównaZ życia diecezji Tej wiosny ponad 100 razy biskupi udzielali sakramentu bierzmowania

Tej wiosny ponad 100 razy biskupi udzielali sakramentu bierzmowania

Kilka tysięcy młodych ludzi w diecezji tej wiosny otrzymało „znamię Ducha Świętego”. Sakramentu udzielali biskupi Zbigniew Zieliński, Krzysztof Zadarko i Edward Dajczak.

Ostatnia taka uroczystość przed letnimi wakacjami odbyła się 21 czerwca w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sianowie. Ponad 40 młodych ludzi przyjęło sakrament z rąk bp. Zbigniewa Zielińskiego.

- Z owocami Ducha Świętego nasze życie nie ma szans na przegraną, na niespełnienie, na rozminięcie się ze szczęściem. Dzisiaj otrzymujecie sakrament bierzmowania, a w nim dary Ducha Świętego właśnie po to, abyście spełnili swoje życie i uczynili je szczęśliwym – mówił biskup do młodzieży zgromadzonej w sianowskim kościele.

- Każdy, kto kocha Pana Boga i chce dzięki tej miłości być szczęśliwym, zdaje sobie sprawę z tego, że ta miłość Boża objawia się nie tylko tym, że daje On nam piękny świat i kochanych ludzi, ale także, że wyznacza nam drogę – mówił dalej biskup, komentując zdanie z Ewangelii: „Kto mnie miłuje, będzie zachowywał moje przykazania”.

- Bez przejścia tej drogi, życie człowieka staje się bezwartościowe – mówił biskup, pokazując jako przykład konieczności zachowania zasad, życie sportowców, którzy, aby osiągnąć dobry wynik, mają wokół siebie cały sztab ludzi (trenerów, lekarzy, dietetyków, psychologów), którzy podpowiadają im, co mają robić, a czego nie powinni, aby osiągnąć cel.

- Gdy natomiast słyszymy o Dekalogu, podnosi się w nas bunt. Mówimy: „Pan Bóg nas ogranicza”. Bóg nie odbiera nam wolności. Po prostu, jeśli chcemy skorzystać z Jego mądrości, pokazuje nam, którędy mamy iść – wyjaśniał biskup młodzieży.

Bierzmowania tej wiosny biskupi udzielali przede wszystkim w parafiach, jednak w związku z tym sakramentem miały także miejsce wydarzenia wyjątkowe. W kwietniu bp Zbigniew Zieliński bierzmował osadzonych w Zakładzie Karnym w Czarnem.

Jak podkreślał ks. Marcin Gajowniczek, więzienny kapelan, Kościół za murami nie różni się tak bardzo od innych wspólnot, bo przecież jest częścią Kościoła diecezjalnego, a więc i Kościoła powszechnego.

- Różne są kościoły za murami, ale różne są i otaczające ludzi mury. Znam wielu, którzy, choć odsiadują wyrok, za kratami doświadczyli prawdziwej wolności i takich, którzy – choć z pozoru nic ich nie ogranicza – są zniewoleni – mówił z kolei osadzonym biskup.

Materiał „Gościa Niedzielnego” z tamtego wydarzenia – TUTAJ

Młodzież przygotowywała się do przyjęcia sakramentu głównie na spotkaniach grupowych w parafiach. Poszczególni duszpasterze proponowali swoim podopiecznym różne dodatkowe wydarzenia, jak pielgrzymki, czy rekolekcje.

Takie rekolekcje obyły się np. w lutym w Duninowie. Materiał „Gościa Niedzielnego” – TUTAJ

Jesienią biskupi wznowią udzielanie sakramentu bierzmowania w parafiach w diecezji.

Zdjęcia z bierzmowania w Sianowie: ks. Wojciech Parfianowicz