Prace komisji

Pierwsze posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych

30 marca 2017 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych. Jej członkowie wytyczyli zakres tematów, które staną się obszarem poszukiwania szczegółowych zagadnień i proponowania ich rozwiązań. Główne tematy to źródła dochodów, finanse diecezjalne i parafialne, uposażenie osób duchownych i świeckich pracowników kościelnych oraz zarządzanie dobrami kościelnymi. Zwrócono uwagę na to, że należy dziś poszukiwać narzędzi do sprawnego zarządzania dobrami kościelnymi, a jednocześnie posługiwać się zasadami katolickiej nauki społecznej. Jako jedno z narzędzi diagnozy zagadnień szczegółowych komisja przyjęła formułę otwartych konsultacji, zwłaszcza z parafialnymi radami ekonomicznymi.

Drugie posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych

7 grudnia 2017 roku odbyło się drugie posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych. Wziął w nim udział ks. Tomasz Tomaszewski – sekretarz Komisji głównej, który zapoznał zebranych z aktualnym stanem prac synodalnych. Członkowie komisji skupili się na analizie szczegółowych zagadnień z zakresu, który wytyczyła jej Komisja główna. Ponadto poszukiwano formuły konsultacji z określonymi środowiskami w diecezji w celu postawienia trafnej diagnozy tematów podejmowanych w ramach prac komisji.

Trzecie posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych

30 marca 2019 roku odbyło się trzecie posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych. Dokonano analizy ankiety przeprowadzonej wśród duchowieństwa. W jej wyniku wyróżnione zostały tematy wymagające szczególnej uwagi. Podkreślono zwłaszcza potrzebę stworzenia systemu wzajemnego wspierania się parafii na płaszczyźnie materialnej i zwiększenia udziału wiernych świeckich w zarządzaniu majątkiem kościelnym. Dalsze prace komisji zostaną ukierunkowane na weryfikację obowiązującego prawa diecezjalnego i na poszukiwanie nowych rozwiązań, które będą uwzględniały aktualną sytuację i postulaty zgłaszane w ankietach.

Czwarte posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych

10 czerwca 2019 roku odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych. Omówiono obowiązujące regulacje ekonomiczne z zakresu prawa powszechnego i diecezjalnego. Podjęto dyskusję na temat prawa majątkowego parafii, zwracając szczególną uwagę na źródła ich utrzymania. W tym kontekście zauważono konieczność poszukiwania nowych sposobów pozyskiwania środków, które pozwolą parafiom realizować ich podstawowe zadania o charakterze duszpastersko-ewangelizacyjnym.

Piąte posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych

25 maja 2021 roku odbyło się piąte posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych. Przedyskutowano i zaakceptowano podczas niego projekt uchwały, który będzie przedstawiony podczas szóstej sesji synodalnej.

Szóste posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych

19 października 2021 roku odbyło się w formie zdalnej szóste posiedzenie Komisji ds. ekonomicznych. Jej członkowie przegłosowali poprawkę do projektu uchwały synodalnej, która została zgłoszona po przedstawieniu go podczas siódmej sesji synodalnej.