Duszpasterstwo Rodzin

Dla doradców

Informujemy, że formacja w Diecezjalnym Studium nad Rodziną rozpocznie się w październiku 2018 r. w Jastrowiu w parafii pw. św. Michała Archanioła. Formacja kończy się uzyskaniem misji kanonicznej doradcy życia rodzinnego oraz dyplomu nauczyciela NPR, wydawanego przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Zachęcamy do zapisów i formacji osób świeckich w ramach Diecezjalnego Studium nad Rodziną, zwłaszcza z dekanatów południowych oraz tych, gdzie nie ma doradców życia rodzinnego.

Zajęcia w Studium będą połączone z weryfikacją misji kanonicznych dla czynnych doradców życia rodzinnego.

Informacje o Studium nad Rodziną:

Celem studium jest wyposażenie przyszłych doradców w wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu szeroko rozumianego przygotowania do życia w rodzinie i małżeństwie. Efektem końcowym jest nadanie uprawnienia do prowadzenia poradni rodzinnej przy parafii, przygotowywania młodzieży do małżeństwa na kursach przedmałżeńskich oraz narzeczonych na naukach przedślubnych.

Studium nie obliguje do ubiegania się o misję kanoniczną doradcy życia rodzinnego. Zdobytą wiedzę można wykorzystać do pracy formacyjnej z rodzinami, do edukacji dzieci i młodzieży oraz w życiu małżeńskim i rodzinnym.

Specyfika studium zakłada korelację treści z różnych dyscyplin wiedzy, miedzy innymi : antropologii, etyki, psychologii, pedagogiki, socjologii, biologii, seksuologii oraz NPR. Zajęcia prowadzą wykładowcy- specjaliści danej dziedziny. Oprócz przygotowania merytorycznego, studium umożliwia zdobycie umiejętności prowadzenia zajęć metodami aktywizującymi. Łącznie program obejmuje 210 godzin wykładów i zajęć praktycznych.

I stopień ukończenia Studium to otrzymanie misji kanonicznej,

II stopień to otrzymanie dyplomu nauczyciela NPR (dyplom wydaje Instytut Matki i Dziecka w Warszawie).

Wszelkich informacji o Studium nad rodziną udziela p. Barbara Kwiatosz-Kalinowska - 693 056 869 oraz e-mail: bkk@koszalin.opoka.org.pl.