Zagadnienia

1. Tożsamość, powołanie i duchowość duchownych.

2. Kultura i styl życia duchownych.

3. Relacje między prezbiterami a biskupami, Rada Kapłańska, kapituły kanoników, wizytacje kanoniczne.

4. Decyzje personalne: rozeznawanie, konsultacje, decyzje, komunikacja.

5. Funkcja, zakres odpowiedzialności i sposób wybierania dziekanów, wicedziekanów, dekanalnych wizytatorów katechetycznych i ojców duchownych.

6. Status księży chorych, emerytów i rezydentów.

7. Zasady dotyczące zastępowania księży w parafiach.

8. Relacje między proboszczem a wikariuszami: życie codzienne, współpraca duszpasterska, troska proboszcza o byt współpracowników, współodpowiedzialność ekonomiczna wikariuszy.

9. Współpraca kapłanów w miastach i dekanatach.

10. Praca kapłanów w szkole a ich zaangażowanie duszpasterskie w parafii.

11. Osobista solidarność duchowa i materialna wobec prezbiterium diecezji.

12. Formacja permanentna kapłanów: formacja i środowiska posługi neoprezbiterów, rekolekcje kapłańskie, ruchy i wspólnoty duchowości kapłańskiej, konferencje dekanalne, diecezjalny ojciec duchowny, analiza przyczyn kryzysów kapłańskich, pomoc psychologiczna dla kapłanów z trudnościami.

13. Problem nadużyć w życiu kapłańskim.

14. Odejścia z kapłaństwa.

15. Przygotowanie do kapłaństwa: analiza sytuacji powołaniowej, formy duszpasterstwa powołań, oczekiwania i sugestie formacyjne kapłanów wobec Wyższego Seminarium Duchownego.

16. Diakonat stały.