Strona głównaZ życia diecezji Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry

Ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry

Uroczysty ingres zorganizowany 4 marca był liturgicznym dopełnieniem przyjęcia przez bp. Zbigniewa Zielińskiego posługi pasterskiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Na samym początku uroczystego ingresu bp Krzysztof Zadarko odczytał treść bulli papieskiej, następnie bp Edward Dajczak wraz z Nuncjuszem Apostolskim abp. Salvatore Pennacchio przekazali pastorał biskupowi Zbigniewowi Zielińskiemu – symbol posługi pasterskiej.

Następnie przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku nowemu pasterzowi (tzw. homagium). W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

RELACJA GOŚCIA NIEDZIELNEGO TUTAJ

FOTOGALERIE GOŚCIA NIEDZIELNEGO:

INGRES ZAKULISOWO, CZĘŚĆ PIERWSZA, CZĘŚĆ DRUGA, CZĘŚC TRZECIA

RELACJA RADIA PLUS KOSZALIN

Homilię w koszalińskiej katedrze wygłosił sam bp Zbigniew Zieliński. W jej pierwszych słowach nawiązał do polecenia Chrystusa zawartego w jego biskupim zawołaniu „Ut unum sint” – to znaczy „aby byli jedno”.

- Pragnę wyruszyć na kolejny etap wyznaczonej mi drogi jeszcze pełniej służąc Bogu i Kościołowi. Przyszło nam żyć w czasach, w których mimo złych doświadczeń z przeszłości, dialektyka daje o sobie znać ze zdwojoną mocą. Obok jawnych przejawów agresji, toczy się też i taka walka, która zostaje ubrana w dobrze brzmiące hasła: pluralizmu, autonomii, postępu, a w rzeczywistości w wielu przestrzeniach bardziej pielęgnuje zarządzanie konfliktami, aniżeli ich eliminowanie – zauważył hierarcha.

- Staję przed wami pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań. Staję przed wami świadom swoich braków i ograniczeń, ale też i pełen wiary wołając: „Panie nie zważaj na nasze grzechy lecz na wiarę całego Kościoła” – mówił biskup. (PRZECZYTAJ I POSŁUCHAJ CAŁOŚCI HOMILII TUTAJ)

Na uroczystości obecnych było 26 biskupów. Wśród nich: Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W katedrze modliło się również ponad 160 księży, w ingresie uczestniczyli przedstawiciele różnych wspólnot i grup modlitewnych, władz samorządowych reprezentujących Koszalin, Słupsk, Piłę, Kołobrzeg i wiele innych miast, a także wojewodowie, parlamentarzyści z regionu, rektorzy wyższych uczelni.

Uroczystość w koszalińskiej katedrze była jednocześnie transmitowana na żywo przez Telewizję Trwam, Dobre Media oraz TVP3 Szczecin.

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. Ma 58 lat (urodzony w 1965 roku). Pochodzi z ziemi gdańskiej. Jest doktorem socjologii. Przez trzydzieści lat pracował w archidiecezji gdańskiej jako wikariusz, wykładowca seminarium, pracownik kurii, proboszcz, a następnie biskup pomocniczy.

W marcu 2022 roku został mianowany biskupem koadiutorem w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.