Diecezja

Strona głównaDiecezja Synod diecezjalny Wydarzenia Odbyła się dziewiąta sesja synodalna

Odbyła się dziewiąta sesja synodalna

9. sesja synodalna odbyła się 26 lutego w formie zdalnej. Został na niej przedstawiony projekt Komisji ds. duszpasterstwa i nowej ewangelizacji.

Spotkanie rozpoczął bp Edward Dajczak, który odniósł się również do wydarzeń na Ukrainie.

- Po długim czasie spokoju, znów przeżywamy wojnę, która jest blisko nas. Zanim pochylimy się nad sobą, prośmy więc za tych, którzy cierpią. Potrzeba ogromu modlitwy, ale i otwartych serc, aby ci ludzie mogli przetrwać trudne chwile  - mówił biskup, wzywając do gotowości na wszelkie przejawy pomocy pokrzywdzonym w wyniku wojny.

Na rozpoczęcie 9. sesji synodalnej biskup odczytał fragment z 5. rozdziału Ewangelii wg św. Łukasza o cudownym połowie ryb.

Komentując ten tekst, biskup powiedział: - Jesteśmy podobni do Piotra i jego wspólników. Trudzimy się niejednokrotnie całą noc, przychodzimy do naszych kościołów, a tam jedynie garstka. Ale dla tej garstki trzeba zrobić wszystko, bo to jest garstka Jezusa.

- Przyjmij nas, Panie, do Twojego serca, dodaj nam otuchy, której im dodałeś. To Ty każesz nam zarzucać sieci; to Ty mówisz nam o Twojej miłości do Kościoła, tutaj na ziemi koszalińsko-kołobrzeskiej; to Ty dodajesz odwagi. My możemy być, tylko i aż, wiernymi sługami - modlił się pasterz diecezji.

Na początku obrad zostały przyjęte dwa projekty dyskutowane podczas poprzedniej sesji. Członkowie synodu zaakceptowali projekty Komisji ds. katechizacji oraz ds. historycznych.

Następnie projekt Komisji ds. duszpasterstwa i nowej ewangelizacji przedstawił jej przewodniczący, ks. Łukasz Gąsiorowski. Po jego wystąpieniu wywiązała się ponadgodzinna dyskusja.

Ostatnia, robocza sesja synodalna odbędzie się 26 marca.