Duszpasterstwo Rodzin

Pierwszy miesiąc życia dziecka

PIERWSZA KĄPIEL

Pierwsze dni w domu z noworodkiem skupiają się wokół podstawowych czynności pielęgnacyjnych: karmienia, przewijania, kąpania. O ile z karmieniem czy przewijaniem rodzice (a zwłaszcza mama) oswajają się już w szpitalu, o tyle kąpiel jest zwykle pierwszym samodzielnym dokonaniem. Najlepiej jest wykąpać noworodka w dniu powrotu ze szpitala.

Przygotowujemy wszelkie niezbędne akcesoria:

wanienka,

wkładka antypoślizgowa lub pielucha tetrowa żeby maluch się nie ślizgał w wanience,

ręcznik frotte z kapturkiem,

termometr kąpielowy do sprawdzenia temperatury wody – idealna temperatura wynosi 37 st. Celsjusza,

środki do mycia i pielęgnacji skóry dla niemowląt  tzw. emolienty (oilatum ,oilan emolium i inne), parafinę ciekłą lub oliwkę

krem lub zasypka przeciw odparzeniom,,

płatki kosmetyczne lub gaziki do przemywania oczu,

komplet czystej bielizny (body, kaftanik, śpiochy)

W pomieszczeniu w którym kąpiemy maleństwo powinno być ok. 22-24 st. C. Wanienkę napełniamy wodą do 5-10 cm wysokości. Sprawdzamy łokciem temperaturę wody w wanience (ok. 36-37 st.C). Temperatura wody w wanience powinna być wyższa o 1 st. C niż temperatura ciała dziecka. Musimy pamiętać, że woda szybko się wychładza więc nie należy przedłużać czasu kąpieli. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 3-4 minuty. Dodany do wody środek natłuszczający parafina lub emolient, delikatnie myje i natłuszcza skórę noworodka. Tym samym nie ma potrzeby dodatkowo  natłuszczać skóry dziecka po kąpieli.

Pierwsze kilka razy warto kąpać malucha przez dwie osoby. Jedna osoba trzyma dziecko na swoim przedramieniu, świetnie sprawdza się tu duże pewne ramię taty, naprawdę nie ma bardziej bezpiecznego oparcia w czasie kąpieli dla naszego  malucha.  Po zanurzeniu w wodzie, tata wyjmuje dłoń spod pośladków, cały czas trzymając dziecko pod pleckami i pod pachą tak, żeby główka dziecka spoczywała na przedramieniu, ale nie była mocno przygięta do klatki piersiowej. Mama delikatnie, ręką ruchami okrężnymi myje ciało dziecka – zwracając szczególną uwagę na pachwiny, paszki i fałdki na szyi, za uszkami – czyli miejsca zgięć i trudno dostępne.
Kolejność mycia jest taka: od najczystszych części ciała do najbrudniejszych czyli pupa myta jest na końcu.

Noworodka można zanurzać początkowo owiniętego w pieluszkę tetrową, co pozwoli mu oswoić się z wodą.

Po kąpieli starannie owijamy dziecko ręcznikiem zakładamy kapturek na głowę i delikatnie osuszamy ciałko  dziecko zwracając szczególną uwagę na fałdki pach, pachwin, skórę za uszami. Przekładamy malucha na suchy ciepły ręcznik by nam nie zmarzł i nacieramy skórę parafiną lub emulsją do ciała(nie koniecznie jeśli używamy do kąpieli emulsji natłuszczającej). Krocze, pośladki i skórę pach natłuszczamy lub stosujemy krem przeciwodparzeniowy. Myjemy zwilżonymi w wodzie płatkami skórę buzi i oczy zawsze w kierunku od zewnętrznego kącika.

Teraz możemy zająć się kikutem pępowinowym – przemywamy gazikiem okolice kikuta, osuszamy, następnie spryskujemy OKTANISEPTEM w atomizerze w celu dezynfekcji (tą czynność możesz wykonać kilka razy w ciągu dnia). Zakładamy dziecku pieluchę tak aby nie przylegała do kikuta. Ubieramy  body, kaftanik i śpioszki. Otulamy np. w rożek.

Maluch jest gotowy do karmienia i nocnego snu.

Katarzyna Rek - pielęgniarka