Diecezja

Strona głównaDiecezja Synod diecezjalny Wydarzenia Skupili się na małżeństwie i rodzinie

Skupili się na małżeństwie i rodzinie

Pomimo niesprzyjających okoliczności epidemicznych - z zachowaniem wytycznych sanitarnych - w dwie październikowe soboty w Skrzatuszu i w Koszalinie odbyły się dni skupienia dla zespołów synodalnych.

Poruszone podczas nich sprawy dotyczyły małżeństwa i rodziny, co wynikało również z tego, że tej tematyce poświęcona została wrześniowa sesja II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. W związku z tym - jako pierwsza spośród trzynastu synodalnych komisji tematycznych - swój projekt uchwały zaprezentowała Komisja ds. małżeństw i rodzin, która od prawie dwóch lat pracuje pod przewodnictwem ks. Piotra Wieteski.

Jednak podczas dni skupienia głos zabierali jej świeccy członkowie: w skrzatuskim Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - Magdalena i Paweł Falkowscy, a w koszalińskim kościele pw. św. Wojciecha - Joanna i Paweł Gritzmanowie. Oba małżeństwa dały świadectwo swojego zaangażowania w posługę wobec małżonków i narzeczonych oraz podzieliły się swoimi doświadczeniami z pracy w komisji synodalnej.

Uczestnicy dni skupienia powierzyli Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie sprawy małżeństw i rodzin w naszej diecezji przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, rozważając radosne tajemnice różańca. Zwieńczeniem obu spotkań była Eucharystia z homilią, której przewodniczył ks. Tomasz Tomaszewski - sekretarz synodu. Tradycyjny już słodki poczęstunek został w tym roku zastąpiony przekazaną każdemu "Bożą krówką".

W dniach skupienia wzięło udział w sumie 116 osób z 24 parafii. Niestety, w związku z sytuacją epidemiczną, trzeba było odwołać kolejne dni skupienia w Słupsku, Szczecinku i Skrzatuszu.