Prace komisji

Pierwsze posiedzenie Komisji ds. charytatywnych

7 kwietnia 2017 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. charytatywnych. Na początku przedstawiono znaczenie i zakres posługi charytatywnej w Kościele. Następnie został sformułowany zakres zagadnień, którymi należy się zająć w celu dokonania diagnozy problemów posługi charytatywnej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wskazano osoby, które przygotują konkretne postulaty. Podjęto również refleksję dotyczącą zaangażowania parafii i wiernych w posługę charytatywną. Został przegłosowany postulat dołączenia do komisji kolejnych członków oraz zaangażowania konsultorów w jej dalsze prace.

Drugie posiedzenie Komisji ds. charytatywnych

16 czerwca 2017 roku odbyło się drugie posiedzenie Komisji ds. charytatywnych. Jej członkowie zajęli się określeniem fundamentów działań charytatywnych w Kościele, a przede wszystkim w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Pierwszy postulat wyznaczył kierunek: znalezienie podstaw biblijnych i naśladowanie Jezusa Chrystusa w czynieniu miłosierdzia. Wynikiem tego postulatu było odkrycie wzorców osób, które, naśladując Go, tworzyły instytucje i dzieła charytatywne. Priorytetem w dalszej części spotkania stało się określenie tego, jaki wpływ miały takie osoby na życie naszej diecezji, a zwłaszcza na powstawanie w niej dzieł miłosierdzia. Innym tematem, którym zajęła się komisja, było określenie trudności, z którymi borykają się instytucje charytatywne w diecezji.

Trzecie posiedzenie Komisji ds. charytatywnych

20 października 2017 roku odbyło się trzecie posiedzenie Komisji ds. charytatywnych. Zajęto się analizą zagadnień, które zostały wskazane przez Komisję główną. Członkowie komisji stwierdzili jednogłośnie, że jest to dobry materiał do jej dalszych prac. Postanowiono o podjęciu jeszcze jednego, bardzo aktualnego problemu, którym jest pomoc emigrantom i uchodźcom. Komisja zajęła się również określeniem i przygotowaniem zakresu tematów, którymi zajmą się parafialne zespoły synodalne.

Czwarte posiedzenie Komisji ds. charytatywnych

20 lutego 2018 roku odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. charytatywnych, które rozpoczęło się od analizy przygotowanych przez członków komisji tematów związanych z formacją ludzką i duchową oraz działalnością Parafialnych Zespołów Caritas. Zwrócono także uwagę na nauczanie Kościoła i dokumenty papieskie dotyczące działań charytatywnych. Następnie komisja zajęła się przygotowaniem materiałów dla parafialnych zespołów synodalnych.

Piąte posiedzenie Komisji ds. charytatywnych

12 kwietnia 2018 roku odbyło się piąte posiedzenie Komisji ds. charytatywnych, podczas którego poruszono temat dotyczący sposobów pozyskiwania funduszy na działalność charytatywną. Swoimi doświadczeniami w tej kwestii podzielił się konsultor komisji – p. Marek Fechner. Zwrócił on szczególną uwagę na potrzebę podejmowania długofalowych działań charytatywnych, zarówno w wymiarze diecezjalnym jak i parafialnym. W swoich wypowiedziach członkowie komisji odnieśli się do podjętego zagadnienia, odwołując się do własnych doświadczeń. W posiedzeniu uczestniczył ks. Tomasz Tomaszewski – sekretarz Komisji głównej.

Szóste posiedzenie Komisji ds. charytatywnych

29 maja 2018 roku odbyło się szóste posiedzenie Komisji ds. charytatywnych. Jego głównym punktem było przygotowanie ankiety, która ma być skierowana do księży i do parafialnych zespołów synodalnych. W projekcie przewidziano osiem podstawowych punktów wraz z rozwijającymi je podpunktami.

Siódme posiedzenie Komisji ds. charytatywnych

14 grudnia 2018 roku odbyło się siódme posiedzenie Komisji ds. charytatywnych. Jego głównym punktem były dalsze prace nad ankietami, które zostaną skierowane do kapłanów i parafialnych zespołów synodalnych.

Ósme posiedzenie Komisji ds. charytatywnych

20 października 2021 roku odbyło się w formie zdalnej ósme posiedzenie Komisji ds. charytatywnych. Jej członkowie przegłosowali poprawki do projektu uchwały synodalnej, które zostały zgłoszone po przedstawieniu go podczas siódmej sesji synodalnej.