Prace komisji

Pierwsze posiedzenie Komisji ds. historycznych

22 marca 2017 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. historycznych. Każdy z jej obecnych członków wyraził swoje stanowisko odnośnie tematyki przyszłych spotkań. W związku z tym zostaną przygotowane materiały dotyczące historii Kościoła na Pomorzu Środkowym, które posłużą do dalszych dyskusji. Podkreślono przy tym historyczną różnorodność poszczególnych części terytorium diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, co z jednej strony stanowi pewną trudność w opisaniu wspólnego dziedzictwa, ale z drugiej strony jest niepowtarzalnym bogactwem dziejów lokalnego Kościoła. Postanowiono, że członkowie komisji dołożą wszelkich starań, aby owoce jej prac zawierały treści integralnie związane z posługą duszpasterską w diecezji.

Drugie posiedzenie Komisji ds. historycznych

7 czerwca 2017 roku odbyło się drugie posiedzenie Komisji ds. historycznych. Podczas spotkania podzielono się nowymi spostrzeżeniami dotyczącymi płaszczyzn działalności poszczególnych członków komisji. Owocem wytężonej pracy stało się opracowanie spisu zagadnień, którymi docelowo pragnie zająć się komisja.

Trzecie posiedzenie Komisji ds. historycznych

4 października 2017 roku odbyło się trzecie posiedzenie Komisji ds. historycznych, podczas którego zaznajomiono się z zagadnieniami do dalszych prac wskazanymi przez Komisję główną. Korzystając z miejsca spotkania, członkowie komisji zapoznali się z układem przestrzennym pomieszczeń Muzeum Diecezjalnego w Kołobrzegu. Niektórzy spośród nich towarzyszyli od wielu lat renowacji i przygotowaniu bloku wieżowego bazyliki konkatedralnej, który stanowi siedzibę muzeum. Wyrażono nadzieję, że, dzięki przygotowywanemu projektowi multimedialnemu, stanie się ono ważnym miejscem historyczno-kulturalnym w tej części Polski.

Czwarte posiedzenie Komisji ds. historycznych

7 maja 2018 roku odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. historycznych. Ks. Henryk Romanik - diecezjalny konserwator zabytków, na przykładzie kościoła w Osiekach, przedstawił procedury związane z restauracją zabytków, a przede wszystkim wskazał możliwości pozyskiwania środków na popularyzację ważnych miejsc dla historii diecezji. Rozmawiano również na temat opracowania "kalendarium historycznego" diecezji oraz o przygotowaniach do obchodów jej 50-lecia w roku 2022. Członkowie komisji, biorąc pod uwagę lokalne możliwości, przygotują koncepcje projektów świętowania tego jubileuszu.

Piąte posiedzenie Komisji ds. historycznych

8 października 2018 roku odbyło się piąte posiedzenie Komisji ds. historycznych. Jego uczestnicy zapoznali się z postępem prac remontowo-budowlanych we wnętrzu koszalińskiej katedry. Gospodarz spotkania - proboszcz parafii katedralnej ks. Henryk Romanik odpowiadał na pytania i wyjaśniał wątpliwości, które pojawiły się podczas wizji lokalnej w najważniejszej świątyni w diecezji. Po wizycie w niej członkowie komisji zapoznali się z funkcjonowaniem Archiwum Państwowego w Koszalinie, po którym oprowadziła ich dyrektor Joanna Chojecka wraz ze swoimi współpracownikami. Ze względów organizacyjnych, omówienie propozycji związanych z jubileuszem pięćdziesięciolecia diecezji przełożono na kolejne posiedzenie komisji.

Szóste posiedzenie Komisji ds. historycznych

12 lutego 2019 roku odbyło się szóste posiedzenie Komisji ds. historycznych. Wziął w nim udział ks. Tomasz Tomaszewski – sekretarz Komisji głównej. Członkowie komisji przedstawili swoje propozycje dotyczące obchodów jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a wśród nich: sympozja, spotkania, profesjonalne opracowania, prezentacje multimedialne, zaangażowanie instytucji państwowych i samorządowych oraz lokalnych historyków i pasjonatów z poszczególnych parafii. Uczestnicy posiedzenia mogli zobaczyć tzw. Koronę piwowarów, czyli żyrandol z koszalińskiej katedry, który obecnie przechowywany jest w słupskim kościele pw. św. Jacka, oraz nawiedzili kryptę książąt pomorskich w tej świątyni, a następnie świeżo wyremontowane wnętrze kościoła mariackiego.

Siódme posiedzenie Komisji ds. historycznych

13 maja 2019 roku odbyło się siódme posiedzenie Komisji ds. historycznych. Jej członkowie kontynuowali dyskusję dotyczącą obchodów jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W tym kontekście skonkretyzowane zostały zagadnienia, które warto by poruszyć w ramach konferencji planowanych z tej właśnie okazji.

Ósme posiedzenie Komisji ds. historycznych

16 czerwca 2021 roku odbyło się ósme posiedzenie Komisji ds. historycznych. Jej członkowie opracowali harmonogram prac zmierzających do przygotowania propozycji dotyczących popularyzowania historii Kościoła w granicach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ustalono także, że przewodniczący i sekretarz komisji przygotują wstępny szkic projektu uchwały synodalnej.

Dziewiąte posiedzenie Komisji ds. historycznych

5 października 2021 roku odbyło się dziewiąte posiedzenie Komisji ds. historycznych. Po szczegółowym przedyskutowaniu i wprowadzeniu wielu poprawek zgłoszonych przez członków komisji, przyjęto projekt uchwały synodalnej, który zostanie zaprezentowany podczas ósmej sesji synodalnej.

Dziesiąte posiedzenie Komisji ds. historycznych

29 grudnia 2021 roku odbyło się w formie zdalnej dziesiąte posiedzenie Komisji ds. historycznych. Jej członkowie przedyskutowali uwagę zgłoszoną do projektu uchwały przedstawionego podczas ósmej sesji synodalnej.