Prace komisji

Pierwsze posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

28 listopada 2018 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Jej członkowie zaproponowali tematy, które powinni podjąć w ramach prac komisji. Zwrócono więc uwagę na: przygotowanie młodzieży do małżeństwa i odkrywanie przez nią wartości rodziny, formację narzeczonych, wsparcie małżeństw młodych i doświadczających kryzysów, problem małżeństw bezdzietnych i małżonków opuszczonych, formację małżeństw niesakramentalnych, katechezę dla rodziców w czasie przygotowania ich dzieci do sakramentów oraz współpracę z kapłanami w duszpasterstwie rodzin. Podkreślono także potrzebę ukazywania sakramentalnego małżeństwa jako szczególnego powołania ludzi świeckich w Kościele i tego, co małżonkowie mają do zaoferowania współczesnemu światu. Na kolejnym posiedzeniu komisja powróci jeszcze do określania tematyki swoich prac.

Drugie posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

12 grudnia 2018 roku odbyło się drugie posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Najpierw podjęto temat dotyczący roli wiary i modlitwy w życiu małżeństw i rodzin, analizując przy tym szczególnie stan ruchów i wspólnot małżeńsko-rodzinnych w diecezji. Następnie wskazano na konieczność pogłębionej formacji ewangelizacyjnej osób przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. Komisja zajęła się również określeniem zakresu tematów dla swoich dalszych prac.

Trzecie posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

20 lutego 2019 roku odbyło się trzecie posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Najpierw poruszono kwestię duszpasterskiego towarzyszenia młodym małżeństwom i rodzinom, wskazując na konieczność komplementarności troski i działań wobec nich. Następnie podjęto diagnozę przyczyn współczesnych kryzysów małżeństw i rodzin, podkreślając wśród nich głównie brak wiary oraz skrajny indywidualizm i konsumpcjonizm. Podczas dyskusji poszukiwano nowych form wsparcia małżonków i rodzin dotkniętych kryzysami. Przypomniano także o konieczności formacji małżeńskiej i rodzinnej w ramach ruchów i wspólnot istniejących w diecezji

Czwarte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

13 marca 2019 roku odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Jej członkowie podjęli temat dotyczący przygotowania kapłanów i osób konsekrowanych do towarzyszenia małżeństwom i rodzinom. Dyskusja dotyczyła konkretnych propozycji ewangelizacyjnych, duszpasterskich i duchowych, zarówno podczas drogi do kapłaństwa jak i w ramach formacji stałej księży. Dostrzeżono pozytywne skutki wzajemnego oddziaływania kapłanów i małżonków. Podkreślono także istotny wpływ kontaktów z rodzinami na kleryków, zwłaszcza w kontekście kształtowania przez nich dojrzałej osobowości.

Piąte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

15 maja 2019 roku odbyło się piąte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Zostało poświęcone analizie propozycji duszpasterskich na poszczególne etapy życia małżeńskiego i rodzinnego. Podjęto również problem narzeczonych, którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa, lecz nie praktykują swojej wiary lub deklarują się jako niewierzący.

Szóste posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

12 czerwca 2019 roku odbyło się szóste posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Zwrócono podczas niego uwagę na prężnie działające w diecezji wspólnoty małżeńskie i rodzinne. Członkowie komisji przedstawili konkretne postulaty i propozycje mogące zdynamizować duszpasterstwo małżeństw i rodzin. W tym kontekście zajęli się również przygotowaniem materiałów dla parafialnych zespołów synodalnych.