Prace komisji

Pierwsze posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

28 listopada 2018 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Jej członkowie zaproponowali tematy, które powinni podjąć w ramach prac komisji. Zwrócono więc uwagę na: przygotowanie młodzieży do małżeństwa i odkrywanie przez nią wartości rodziny, formację narzeczonych, wsparcie małżeństw młodych i doświadczających kryzysów, problem małżeństw bezdzietnych i małżonków opuszczonych, formację małżeństw niesakramentalnych, katechezę dla rodziców w czasie przygotowania ich dzieci do sakramentów oraz współpracę z kapłanami w duszpasterstwie rodzin. Podkreślono także potrzebę ukazywania sakramentalnego małżeństwa jako szczególnego powołania ludzi świeckich w Kościele i tego, co małżonkowie mają do zaoferowania współczesnemu światu. Na kolejnym posiedzeniu komisja powróci jeszcze do określania tematyki swoich prac.

Drugie posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

12 grudnia 2018 roku odbyło się drugie posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Najpierw podjęto temat dotyczący roli wiary i modlitwy w życiu małżeństw i rodzin, analizując przy tym szczególnie stan ruchów i wspólnot małżeńsko-rodzinnych w diecezji. Następnie wskazano na konieczność pogłębionej formacji ewangelizacyjnej osób przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. Komisja zajęła się również określeniem zakresu tematów dla swoich dalszych prac.

Trzecie posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

20 lutego 2019 roku odbyło się trzecie posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Najpierw poruszono kwestię duszpasterskiego towarzyszenia młodym małżeństwom i rodzinom, wskazując na konieczność komplementarności troski i działań wobec nich. Następnie podjęto diagnozę przyczyn współczesnych kryzysów małżeństw i rodzin, podkreślając wśród nich głównie brak wiary oraz skrajny indywidualizm i konsumpcjonizm. Podczas dyskusji poszukiwano nowych form wsparcia małżonków i rodzin dotkniętych kryzysami. Przypomniano także o konieczności formacji małżeńskiej i rodzinnej w ramach ruchów i wspólnot istniejących w diecezji

Czwarte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

13 marca 2019 roku odbyło się czwarte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Jej członkowie podjęli temat dotyczący przygotowania kapłanów i osób konsekrowanych do towarzyszenia małżeństwom i rodzinom. Dyskusja dotyczyła konkretnych propozycji ewangelizacyjnych, duszpasterskich i duchowych, zarówno podczas drogi do kapłaństwa jak i w ramach formacji stałej księży. Dostrzeżono pozytywne skutki wzajemnego oddziaływania kapłanów i małżonków. Podkreślono także istotny wpływ kontaktów z rodzinami na kleryków, zwłaszcza w kontekście kształtowania przez nich dojrzałej osobowości.

Piąte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

15 maja 2019 roku odbyło się piąte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Zostało poświęcone analizie propozycji duszpasterskich na poszczególne etapy życia małżeńskiego i rodzinnego. Podjęto również problem narzeczonych, którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa, lecz nie praktykują swojej wiary lub deklarują się jako niewierzący.

Szóste posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

12 czerwca 2019 roku odbyło się szóste posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Zwrócono podczas niego uwagę na prężnie działające w diecezji wspólnoty małżeńskie i rodzinne. Członkowie komisji przedstawili konkretne postulaty i propozycje mogące zdynamizować duszpasterstwo małżeństw i rodzin. W tym kontekście zajęli się również przygotowaniem materiałów dla parafialnych zespołów synodalnych.

Siódme posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

3 października 2019 roku odbyło się siódme posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Najpierw jej członkowie przeprowadzili dyskusję dotyczącą przyczyn kryzysów wiary w małżeństwach i rodzinach, które mają także wpływ na jakość życia społecznego. Następnie wskazano na konieczność ewangelizacji i duszpasterstwa związków niesakramentalnych, których rosnąca ilość, spowodowana również licznymi rozwodami, jest poważnym wyzwaniem dla Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego.

Ósme posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

21 listopada 2019 roku odbyło się ósme posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Jej członkowie dokonali analizy odpowiedzi udzielonych już przez niektóre zespoły synodalne na materiały przygotowane przez komisję. Podjęto również temat dotyczący przygotowania projektu uchwały, który ma zostać zaprezentowany podczas pierwszej sesji synodalnej 22 lutego 2020 roku.

Dziewiąte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

11 grudnia 2019 roku odbyło się dziewiąte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Omówiony został przygotowywany przez komisję projekt uchwały, który stanie się przedmiotem obrad podczas pierwszej sesji synodalnej. Ponadto członkowie komisji zapoznali się z opublikowanym 26 listopada 2019 roku Dekretem ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Dziesiąte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin

21 października 2020 roku odbyło się w formie zdalnej dziesiąte posiedzenie Komisji ds. małżeństw i rodzin. Przedyskutowano i przegłosowano podczas niego 43 poprawki do przygotowanego przez komisję projektu uchwały. Po przedstawieniu go na drugiej sesji synodalnej poprawki te zgłosili niektórzy spośród uczestniczących w niej członków synodu.