Wydział Duszpasterski

Niedziela Świętej Rodziny

Co zrobić, aby ożywiła się w małżeństwie „pierwsza miłość”? Aby małżeństwa poczuły na nowo, że są powołane do miłości i do tworzenia wspólnoty życia? Jednym z takich sposobów jest obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, który w naszej diecezji odbywać się będzie w Święto Świętej Rodziny.

Duszpasterskim zadaniem wobec małżeństw w naszej parafii jest, aby ta niedziela była – Dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, niejako Niedzielą Jubileuszów. Aby to Święto przyniosło każdej rodzinie oczekiwany owoc, musi być należycie przygotowane.

Warto zaprosić odpowiednio wcześniej małżeństwa, które obchodzą w danym roku 10-tą, 25-tą i 50-tą rocznicę małżeństwa na Eucharystię sprawowaną w ich intencji. Następnie należałoby zadbać o odpowiednią oprawę liturgiczną, aby małżonkowie wraz z całą swoją rodziną mogli przeżyć Eucharystię, podczas której będą odnawiali swoje przyrzeczenia małżeńskie, jako wydarzenie wyjątkowe. Tak jak parafianie przygotowują swojemu duszpasterzowi Jubileusz 25-lecia sakramentu kapłaństwa – podobnie i duszpasterz powinien dołożyć odpowiednich starań, aby przygotować obrzęd odnowienia sakramentu małżeństwa swoim parafianom.

Pomocą niech będą przygotowane materiały oraz:

- Obrzęd odnowienia przyrzeczeń małż., zob. AKK, s. 339 nn.
- Błogosławieństwo rodziny, zob. AKK, s. 104 nn.
- Błogosławieństwo małżonków, zob. AKK, s. 110 nn.

Materiały ubogacają tradycyjny obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, co wpływa na to, że ma on charakter bardziej przeżyciowy.

DO POBRANIA: