Diecezja

Strona głównaDiecezja Synod diecezjalny Wydarzenia Bp Edward Dajczak zawierzył diecezję i synod św. Józefowi

Bp Edward Dajczak zawierzył diecezję i synod św. Józefowi

Uroczystość odbyła się 19 marca w Sanktuarium św. Józefa w Słupsku.

Ordynariusz diecezji podkreślił, że synod, bardziej niż wydarzeniem, jest szczególnym stanem, w którym znajduje się lokalny Kościół. Jest to stan, który może doprowadzić do pozytywnych przemian. Potrzebne są jednak pewne postawy ludzi Kościoła, których przykładem, jak wskazał biskup, może być św. Józef.

Obszerne fragmenty homilii biskupa do wysłuchania TUTAJ

Relacja "Gościa Niedzielnego" z wydarzenia TUTAJ

Akt zawierzenia, który odmówił bp Edward Dajczak 19 marca w słupskim sanktuarium:

Święty Józefie, Dziewiczy Oblubieńcze Maryi! Przychodzimy dziś do Ciebie, aby Twojej przemożnej opiece zawierzyć cały Kościół Koszalińsko-Kołobrzeski. Nasz Wielki Patronie! W Tobie szukamy opieki i sił w pokonywaniu codziennych trudności.

Święty Józefie, Patronie Kościoła świętego! Miej w swojej opiece duchowieństwo diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, osoby życia konsekrowanego i nasze seminarium duchowne. Zachowaj wszystkich w prawdziwej wierze i jedności.

Oddaję pod Twoją opiekę wszystkie rodziny. Upraszaj im wzajemną miłość i pokój, pomagaj w wychowaniu dzieci, wspieraj w codziennych troskach i kłopotach. Spraw, aby rodzina była miejscem, gdzie chroni się życie i troszczy się o katolickie wychowanie kolejnych pokoleń Polaków.

Święty Józefie, Patronie samotnych i opuszczonych! Oddaję pod Twoją opiekę wszystkich ludzi bezrobotnych, bezdomnych, chorych i cierpiących, tych, którym najtrudniej dziś żyć. Święty Józefie, uwrażliwiaj nas na ludzką biedę i spraw, abyśmy nie przechodzili obojętnie obok tych, którzy czekają na naszą pomoc.

Prosimy Cię, święty Józefie, spraw, abyśmy, wpatrując się w świętość Twojego życia, umieli w duchu posłuszeństwa rozeznać i wypełniać wolę Bożą, kierując nasze starania i wysiłki ku większej chwale Boga.

Święty Józefie, Opiekunie naszego Pana Jezusa Chrystusa i Oblubieńcze Maryi Jego Dziewiczej Matki! Jako Patron Kościoła nieustannie go strzeżesz i osłaniasz. Zgromadzeni w poświęconym Tobie słupskim sanktuarium, zawierzamy Ci także II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. W Twoją ojcowską opiekę oddajemy wszystkich, którzy tworzą synodalne komisje, zespoły parafialne i rozpoznają Boże drogi we współczesnym świecie.

Święty Józefie, nasz Opiekunie - módl się za nami!