Diecezja

Strona głównaDiecezja Synod diecezjalny Wydarzenia Dzień skupienia parafialnych zespołów synodalnych

Dzień skupienia parafialnych zespołów synodalnych

II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wszedł w fazę prac parafialnych zespołów synodalnych. Dzień skupienia odbył się w koszalińskim Wyższym Seminarium Duchownym i Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

To jedno z czterech takich spotkań w diecezji. Od 7 października odbywają się one przez cztery kolejne soboty w Koszalinie i Skrzatuszu. Obydwa spotkania w Koszalinie skupiły 270 osób. Jak pokazują zgłoszenia, podobnej liczby można się spodziewać także podczas spotkań w południowej części diecezji.

Wgląd w przestrzeń życia parafialnego, analiza, co jest w nim radością, ale też co stanowi problem i staje się wyzwaniem, głównie w zakresie ewangelizacji, to podstawowe zadania zespołów. - Priorytetem jest aspekt duszpasterski, ale oczekujemy też diagnozy parafii - powiedział ks. dr Tomasz Tomaszewski, sekretarz synodu. W WSD odbyli dzień skupienia delegaci z północnej części diecezji.

Jak powiedział ks. Tomaszewski, celem dnia skupienia PZS jest nie tylko formacja duchowa, ale także przekazanie informacji przygotowujących je do kolejnych zebrań, których głównym celem ma być podjęcie zadań przygotowanych przez komisje tematyczne.

Parafialne zespoły synodalne powołane w ramach synodu diecezjalnego są dość młode. Utworzone na wiosnę niemal we wszystkich z 221 parafii diecezji, skupiają ok. 3300 osób. Mają za sobą dopiero jedno, wrześniowe, spotkanie. Zgodnie z wytycznymi sekretarza synodu, zadaniem proboszczów było wówczas przedstawienie stanu duszpasterskiego parafii. W tych, w których nie funkcjonowały do tej pory rady duszpasterskie, jest to novum.

Relacja Gościa Niedzielnego TUTAJ
Fotogaleria Gościa Niedzielnego TUTAJ