Diecezja

Strona głównaDiecezja Synod diecezjalny Wydarzenia Konferencja prasowa przed sesjami synodalnymi

Konferencja prasowa przed sesjami synodalnymi

Biskup diecezjalny Edward Dajczak i sekretarz synodu ks. dr Tomasz Tomaszewski spotkali się z lokalnymi mediami na konferencji prasowej przed rozpoczynającymi się sesjami plenarnymi synodu.

Pierwsza sesja synodalna odbędzie się 22 lutego. Rozpocznie się Mszą świętą, złożeniem wyznania wiary przez powołanych na synod. Ks. prof. Janusz Bujak wprowadzi uczestników sesji w istotę synodalności. Sekretarz synodu przypomni podstawowe sprawy dotyczące jego procedury. Po przerwie obiadowej głos zabierze ks. dr Remigiusz Szauer, który przedstawi wyniki badań religijności w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Były one przeprowadzone nie tylko z udziałem osób praktykujących.

Członków synodu jest 213. Wśród nich jest 4 biskupów, 116 prezbiterów diecezjalnych, 13 osób konsekrowanych (4 prezbiterów, 8 sióstr, 1 dziewica konsekrowana), 80 osób świeckich (43 kobiety i 37 mężczyzn). Część z tych osób została członkami synodu ze względu na sprawowane funkcje. Dotyczy to zwłaszcza biskupów i większości księży. Z urzędu znaleźli się w tej grupie także przewodniczący i sekretarze komisji synodalnych. Niektóre osoby zostały wyłonione na drodze wyboru. Są to przedstawiciele księży i świeckich z poszczególnych dekanatów, a także osób konsekrowanych. Kilkunastu członków synodu zostało mianowanych przez biskupa.

Relacja Gościa Niedzielnego TUTAJ
Relacja Radia Plus TUTAJ