Diecezja

Strona głównaDiecezja Synod diecezjalny Wydarzenia List biskupa Edwarda Dajczaka do papieża Franciszka

List biskupa Edwarda Dajczaka do papieża Franciszka

Z okazji uroczystego otwarcia II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, bp Edward Dajczak napisał list do papieża Franciszka.

W liście biskup informuje Ojca świętego o synodzie oraz prosi go o błogosławieństwo na cały jego przebieg.

Publikujemy treść listu:

Umiłowany Ojcze Święty!

W adhortacji apostolskiej o głoszeniu Ewangelii w dzisiejszym świecie Evangelii gaudium napisałeś, że biskup „w pewnych okolicznościach powinien iść za ludem, aby pomóc tym, którzy zostali z tyłu, a przede wszystkim dlatego, że sama owczarnia ma swój węch, aby rozpoznać nowe drogi” (nr 31).

Idąc za tym wskazaniem, podczas obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, które przeżywaliśmy dnia 11 czerwca 2016 roku w Kołobrzegu, czyli u źródeł chrzcielnych naszej diecezji, ogłosiłem zwołanie II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Synod, który jest zebraniem przedstawicieli kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ma pomóc w usłyszeniu tego, co Duch Święty mówi dzisiaj do naszego Kościoła diecezjalnego, oraz w rozpoznaniu dróg, którymi Bóg chce go prowadzić we współczesnym świecie.

Dzisiaj uroczyście otworzyliśmy II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej podczas Eucharystii celebrowanej w kościele katedralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie, wzywając szczególnego wstawiennictwa NMP Bolesnej, Pani Skrzatuskiej oraz patronów diecezji – św. Wojciecha i św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Informując Waszą Świątobliwość o rozpoczęciu prac synodalnych, w imieniu całej wspólnoty diecezjalnej zapewniam o modlitewnej jedności z Następcą św. Piotra i serdecznie proszę o apostolskie błogosławieństwo dla dzieła naszego synodu diecezjalnego.

+ Edward Dajczak
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski