Diecezja

Strona głównaDiecezja Synod diecezjalny Wydarzenia List Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej

List Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej

Podczas Diecezjalnej Pielgrzymki do Skrzatusza, 17 września 2017 roku został uroczyście odczytany list Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej dotyczący II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

Ekscelencjo,
Czcigodny Księże Biskupie,

W imieniu Jego Świątobliwości Franciszka dziękuję za informację o uroczystej inauguracji II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, która miała miejsce w dniu 25 lutego br. w kościele katedralnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie. Nawiązując do tego wydarzenia, Ojciec Święty kieruje do wszystkich wiernych, a szczególnie do Uczestników obrad serdeczne pozdrowienie, zapewniając również o modlitwie w intencjach Synodu.

Zwołanie tego rodzaju gremium diecezjalnego, w roku uroczystego Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, który był obchodzony w Kołobrzegu w dniu 11 czerwca 2016 r., jest zachętą, by w refleksji synodalnej dostrzec również aspekt zadań Kościoła lokalnego i każdego z wiernych w kontekście zobowiązań chrzcielnych. Niech ten aspekt okaże się pomocny w rozeznaniu dróg, którymi Bóg pragnie prowadzić swój Kościół we współczesnym świecie.

Na zakończenie Mszy św. na Campus Misericordiae podczas XXXI Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie, Ojciec Święty powiedział: "Maryja, Nasza Matka, uczy nas, co zrobić, żeby doświadczenie wiary było owocne; mówi nam, by postępować tak jak Ona: nie trwonić otrzymanego daru, ale zachowywać go w sercu, aby wzrastał i przynosił owoc dzięki działaniu Ducha Świętego. W ten sposób każdy z was, pomimo swoich ograniczeń i słabości, będzie mógł być świadkiem Chrystusa, tam gdzie mieszka, w rodzinie, parafii, w stowarzyszeniach i grupach, w miejscach nauki, pracy, służby, rozrywki, wszędzie tam, gdzie Opatrzność was poprowadzi na waszej drodze" (31.07.2016).

Te słowa Ojciec Święty kieruje także do Uczestników II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Życzy, by dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Bolesnej, Pani Skrzatuskiej oraz patronów Diecezji – św. Wojciecha i św. Maksymiliana Kolbego – Synod wydał obfite owoce, wytyczył nowe kierunki pracy duszpasterskiej i ewangelizacyjnej. Niech będzie umocnieniem dla wszystkich wiernych, by potrafili zachować w sercach depozyt wiary, by stawali się autentycznymi świadkami Chrystusa.

Księdzu Biskupowi, Uczestnikom prac synodalnych i całej wspólnocie Ludu Bożego Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Jego Świątobliwość z serca udziela Apostolskiego Błogosławieństwa.

Z Chrystusowym pozdrowieniem

Arcybiskup Angelo Becciu