Diecezja

Strona głównaDiecezja Synod diecezjalny Wydarzenia Pierwsze spotkania parafialnych zespołów synodalnych

Pierwsze spotkania parafialnych zespołów synodalnych

11 maja 2017 roku po raz pierwszy zebrała się większość parafialnych zespołów synodalnych. Spotkania poprzedziły Msze wotywne o Duchu Świętym sprawowane w intencji synodu.

Parafialne zespoły synodalne staną się podstawowymi grupami, z którymi będą przeprowadzane konsultacje w sprawach, które wypłyną z komisji tematycznych.

- Podstawową przestrzenią życia Kościoła w diecezji jest parafia i o tym nie możemy zapominać organizując synod. Nie można go przeprowadzić tylko "od góry". Trzeba włączyć jak największą liczbę ludzi w parafii - mówi ks. dr Tomasz Tomaszewski, sekretarz synodu.

Liczba członków parafialnego zespołu synodalnego nie jest ściśle określona. Bp Edward Dajczak, w liście pasterskim po uroczystej inauguracji synodu zachęcał, aby zespoły były nieustannie otwarte na nowe osoby, które chciałyby włączyć się w ich prace.

Według regulaminu synodu, do głównych zadań parafialnych zespołów synodalnych należy:

• formułowanie wniosków dotyczących organizacji życia religijnego w diecezji,
  • refleksja nad zagadnieniami wskazanymi przez sekretariat synodu na danym etapie prac synodalnych, podejmowana z punktu widzenia doświadczenia wspólnoty lokalnej i dokonywana również w oparciu o gromadzone opinie członków tej wspólnoty,
  • modlitwa za Kościół diecezjalny i dzieło synodu oraz jej animowanie w parafii,
  • promowanie synodu w parafii i informowanie o jego pracach.

Oprócz parafialnych zespołów synodalnych, powstały także specjalne zespoły poza strukturami parafialnymi. Są one związane np. z różnymi ruchami działającymi w diecezji. Na razie istnieją zespoły: Civitas Christiana, Ruchu Szensztackiego oraz alumnów WSD. Jak zapewnia sekretarz synodu, jest miejsce dla kolejnych.

Zgodnie z zarządzeniem biskupa diecezjalnego, Msze wotywne o Duchu Świętym w intencji synodu, odprawiane będą we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji w każdy drugi czwartek miesiąca.