Diecezja

Strona głównaDiecezja Synod diecezjalny Wydarzenia Synodalnie o małżeństwie i rodzinie

Synodalnie o małżeństwie i rodzinie

28 listopada 2018 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbyło się pierwsze spotkanie synodalnej Komisji ds. małżeństw i rodzin.

Biskup Edward Dajczak ustanowił ją 8 listopada 2018 roku jako trzynastą komisję tematyczną. W jej skład weszło czterech kapłanów, dwie osoby konsekrowane, dwie doradczynie życia rodzinnego i dziewięć małżeństw. Małżonkowie reprezentują ruchy i wspólnoty małżeńsko-rodzinne istniejące w naszej diecezji, a także małżeństwa, które - ze względu na istniejące przeszkody - nie mają możliwości zawarcia związku sakramentalnego.

Spotkanie, w którym uczestniczyło 23 spośród 26 członków komisji, rozpoczęło się Mszą wotywną o Duchu Świętym. Liturgii przewodniczył stojący na czele komisji ks. Piotr Wieteska, a wraz z nim koncelebrowali ją trzej kapłani - członkowie komisji oraz ks. Tomasz Tomaszewski - sekretarz synodu.

Okazją do nawiązania pierwszych relacji przez osoby tworzące komisję stała się wspólna kolacja. Po niej rozpoczęły się obrady, podczas których każdy z uczestników powiedział najpierw kilka słów o sobie. Następnie ks. Tomaszewski przedstawił cele i zadania, które stają przed synodalnymi komisjami tematycznymi. Członkowie Komisji ds. małżeństw i rodzin mogli  zaproponować tematy, którymi - ich zdaniem - powinna się ona zajmować podczas swoich prac.

Strona Komisji ds. małżeństw i rodzin TUTAJ