Diecezja

Strona głównaDiecezja Synod diecezjalny Wydarzenia Wiosenne przebudzenie synodalne

Wiosenne przebudzenie synodalne

W ramach trwającego II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, w kwietniu i czerwcu odbyły się kolejne już rekolekcje dla zespołów synodalnych.

- Ewangelizacja rozpoczyna się od słuchania, a nie od tego, co się chce zrobić. Nie na darmo częścią synodu są rekolekcje i dni skupienia - powiedział bp Dajczak w Sanktuarium św. Józefa w Słupsku, gdzie 19 marca 2018 roku, zawierzając temu świętemu synod diecezjalny, wskazał go jednocześnie jako wzór i patrona zasłuchania się w głos Boży.

Pierwszą wiosenną turę rekolekcji poprowadził w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu bp Edward Dajczak (13-15 kwietnia), a drugą i trzecią - w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie - ks. Jarosław Kwiecień (20-22 kwietnia i 8-10 czerwca). Wzięło w nich udział w sumie 200 osób z 73 parafialnych zespołów synodalnych.

W programie rekolekcji znalazły się: Eucharystia, sakrament spowiedzi, adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. Prowadzący rekolekcje głosili homilie i konferencje. Bardzo ważnym elementem była dana uczestnikom możliwość zadawania pytań oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami podczas pracy w grupach.

Uczestnicy czerwcowych rekolekcji wzięli udział w Eucharystii sprawowanej w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie przez bp. Dajczaka. Podczas niej odbyła się tzw. kandydatura, czyli obrzęd oficjalnego włączenia 8 kleryków do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.