Wydział Duszpasterski

Strona głównaWydział Duszpasterski Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich

Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich

Diecezjalne Studium Formacyjne dla Świeckich (DSFŚ) przygotowuje kandydatów do funkcji lektora, nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej i animatora katechezy parafialnej.

Kolejna edycja DSFŚ odbędzie się w roku szkolnym 2023/2024. Jego uczestnicy zobowiązani są do pełnego udziału w trzech spotkaniach, które odbędą się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie w dniach 24-26 listopada 2023 roku oraz, 15-17 marca i 26-27 kwietnia 2024 roku. Każde z nich rozpoczyna się w piątek o godz. 17.30 i kończy w niedzielę ok. godz. 13.00, z wyjątkiem tury III, która zakończy się późnym popołudniem w sobotę.

Koszt formacji (wraz z noclegami i pełnym wyżywieniem) w wysokości 700 zł ponosi parafia kandydata. Opłata może być wniesiona jednorazowo na pierwszym spotkaniu lub w ratach (300/200/200 zł). Pozostałe koszty zostaną sfinansowane
z funduszy diecezjalnych.

Kandydatów DSFŚ zgłaszają do 31 października 2023 roku wyłącznie księża proboszczowie, zgodnie z podanymi niżej zasadami.

PLAN PIERWSZEGO SPOTKANIA - 24-26 listopada

PLAN DRUGIEGO SPOTKANIA - 15-17 marca

PLAN TRZECIEGO SPOTKANIA - 26-27 kwietnia

1. Lektor

Jego zadaniem jest czytanie słowa Bożego podczas Eucharystii.

Kandydatki i kandydaci powinni mieć ukończone 21 lat i przynajmniej wykształcenie ponadgimnazjalne/ponadpodstawowe.

Należy ich zgłaszać za pomocą formularza, który po wypełnieniu ma być przesłany na adres:
Ks. Tomasz Tomaszewski, ul. Piłsudskiego 20, 76-200 Słupsk.

Odpowiedzialnym za formację lektorów jest ks. Tomasz Tomaszewski: tomaszewski@koszalin.opoka.org.pl.

Więcej informacji TUTAJ

2. Nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej

Jego zadaniem jest zanoszenie Komunii św. chorym, a w szczególnych przypadkach również pomaganie kapłanowi w jej udzielaniu podczas Mszy.

Kandydaci powinni mieć ukończone 35 lat, przynajmniej wykształcenie średnie, nienaganną opinię w środowisku (parafia, miejsce pracy, sąsiedztwo) i zgodę żony.

Należy ich zgłaszać w Wydziale Duszpasterskim Kurii Biskupiej w Koszalinie za pomocą formularza.

Odpowiedzialnym za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej jest ks. Łukasz Gąsiorowski: luk.gas@gmail.com.

Więcej informacji TUTAJ.

3. Animator katechezy parafialnej

Jego zadaniem jest pomoc w katechezie przygotowującej do sakramentów, zwłaszcza do bierzmowania.

Kandydatki i kandydaci powinni być przynajmniej uczniami szkoły średniej i po przyjęciu sakramentu bierzmowania. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców na podjęcie formacji.

Kandydatów należy zgłaszać w Wydziale Katechetycznym Kurii Biskupiej w Koszalinie za pomocą formularza.

Odpowiedzialnym za formację animatorów katechezy parafialnej jest ks. Dariusz Wypych: katecheza@koszalin.opoka.org.pl

Więcej informacji TUTAJ.