Co dalej z synodem?

Na to pytanie odpowiadano na posiedzeniu Komisji głównej, które odbyło się 22 maja br. pod przewodnictwem biskupa Edwarda Dajczaka. Jego efektem są umieszczone poniżej informacje dotyczące prac synodalnych.

I. Sesje synodalne

1. Odwołana zostaje sesja synodalna, która miała się odbyć dnia 20 czerwca br.

2. Kolejne sesje synodalne zaplanowane są w następujących terminach:

• 26 września 2020 roku,
  • 28 listopada 2020 roku,
  • 27 lutego 2021 roku,
  • 24 kwietnia 2021 roku,
  • 19 czerwca 2021 roku,
  • 25 września 2021 roku,
  • 27 listopada 2021 roku.

II. Komisje synodalne

1. Komisje tematyczne proszone są o wznowienie i kontynuowanie swoich prac.

2. Zgodnie z Regulaminem II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej (§ 22), wciąż mogą one mieć „formę współdziałania na odległość, przy wykorzystaniu współczesnych technik teleinformatycznych (Internet). Za dokumentację takich prac odpowiada sekretarz danej komisji”.

III. Zespoły synodalne

1. W parafiach, gdzie w marcu br. nie odbyło się 13. zebranie zespołu synodalnego, należy je zorganizować jeszcze przed wakacjami, wykorzystując przesłane już materiały pt. Kościół a media (do pobrania TUTAJ). W dyskusji koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rolę, którą media odgrywają w życiu katolików w sytuacji epidemii. Z tego zebrania należy, jak zwykle, sporządzić protokół i przekazać go do Sekretariatu synodu.

2. W parafiach, gdzie odbyło się już 13. zebranie zespołu synodalnego, należy w czerwcu br. zaprosić jego członków do udziału we Mszy św. i nabożeństwie do NSPJ, a następnie spotkać się w celu podzielenia się swoimi przeżyciami i doświadczeniami związanymi z czasem epidemii, szczególnie dotyczącymi ograniczenia dostępu do korzystania z sakramentów, a zwłaszcza niedzielnej Eucharystii. Z tego spotkania nie trzeba sporządzać protokołu.

3. Warto zachęcić członków zespołu synodalnego do skorzystania z materiałów nagranych podczas biblijnych rekolekcji synodalnych online, które odbyły się od 8 do 10 maja br. Dzięki Dobrym Mediom, są one umieszczone TUTAJ.

4. Odwołane zostają rekolekcje synodalne, które miały się odbyć od 12 do 14 czerwca br. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu.

Plik z informacjami do pobrania TUTAJ

Słowo ks. Tomasza Tomaszewskiego - sekretarza synodu wypowiedziane 10 maja 2020 roku, na zakończenie biblijnych rekolekcji synodalnych online w kaplicy Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie.